Anasayfa / Modatava Manifestosu

Modatava Manifestosu

Türkiye’de çok sayıda moda sitesi şapkası altında yayın yapan portal bulunuyor. Ancak gelin görün ki bu sitelerin çoğu modanın nabzını tutmaktan uzak, sektörün gelişimini aktarmaktan bi’haber. Çünkü moda sektörüne yönelik içerik üreten çok sayıdaki internet sitesi ya da yazılı basın, kombin yapmak, manken ve modeller üzerinden elbise tanıtımını yapmanın ötesine geçmiyor. Oysa ki moda hayatın her alanında bulunuyor. Moda ne sadece kombindir ne de markaların yeni koleksiyonlarıdır. Moda aynı zamanda müziktir, moda aynı zamanda giyilebilir teknolojidir, moda belki de kitaptır, müziktir, bir filmdir.

Moda kavramını sadece giyim-kuşam ile sınırlarsak hata yapmış oluruz. Eğer bir moda sitesi iddaasındaysanız, tüm moda haberlerine yer vermek zorundasınız. İçeriğinizde elbette, yeni koleksiyonlar olmalı, ancak moda markalarında yaşanan gelişmelere de, modellerin, mankenlerin haklarına kadar yer verilmeli.

Moda dünyasının sesi olduk

İşte bu noktadan hareket eden modatava.com, kısa geçmişine sektörün sesi olmayı başardı. Artık binlerce moda tasarım öğrencisinden, marka yöneticilerine, mankenlerden tasarımcılara kadar on binlerce modasever, modatava.com’u takip ediyor.

Modatava.com’da Ivana Sert’i de bulabilirsiniz, manken ve modellerin sendikal haklarını da. Victoria’s Secret Melekleri’ne de yer var bu sitede, Antalya’da hiç tanınmamış bir model-manken de var. Dünyaca ünlü moda markaları Prada, Burrbery, Armani gibi markalarda var burada Anadolu’nun küçük bir şehrinde koleksiyon tasarlayan küçük markalarda. Çünkü modatava’ın kapısı sadece reklamverene değil, moda tutkusu taşıyan herkese açık. Tekstil-konfeksiyon üreticisinden, modelistine, modacısından, pazarlamacasına herkese açık.

Hayatın olmazsa olmazı magazine de yer veriyoruz, sağlığımıza da. Sağlık denince aklımıza sadece güzellik haberleri gelmiyor elbette. Sağlıklı yaşam için tüm haberler var burada.

Ekonomi de var burada. Ünlü giyim markalarının indirimleri, fırsatları, kampanyaları. Moda ekonomisi de var… Sektörün büyüklüğü, markaların yarattığı değerler.

Moda sadece sosyetik bir faaliyet değildir

Moda haftaları bizim için çok önemli. Türkiye’nin özellikle de İstanbul’un bir moda merkezi olmasını istiyoruz. O yüzden İstanbul’da moda etkinliklerin artması destekliyoruz. Bununla birlikte eğer bir moda şehri olacaksak, farklılaşmamız gerektiğini düşünüyoruz. Moda Haftasının sadece defilelerin yaptığı, modacıların kolleksiyonlarını tanıttığı, magazin figürlerinin ve sosyete kavramıyla sınırlı bir kesime hitap eden çerçeveden çıkarılmasını arzu ediyoruz ve bunun çabasını gösteriyoruz. Moda haftasının aynı zamanda bir öğrenme ve markalaşma süreci olduğu düşünüyoruz. Bu haftalarda defilelerin yanı sıra konferanslar verilmeli, work-shoplar düzenlenmeli ve etkinlikler halka açılmalıdır. Üniversiteler sadece moda yarışmalarında değil, bu tür etkinliklerde de daha çok etkin hale getirilmeli.

Son bir hatırlatma; modatava, tüm moda tutkunlarının sesidir. Sesinizi yükseltmek için bize ulaşabilirsiniz. Burada moda her zaman manşettedir, arka sayfalarda dolgu malzemesi değil.