Anasayfa / KÖŞE YAZILARI / DİNLİYORLAR FARKINDA MISINIZ?

DİNLİYORLAR FARKINDA MISINIZ?

BURCU POLATDEMİR/ NLP UZMANI VE PROFESYONEL YAŞAM KOÇU

Çocuk gelişimindeki 0-7 yaşın önemini birçok yazımda değiniyorum. Bu yazımda etrafında çocuk olan tüm bireylerin dikkatini çekmek istediğim bir husus var. Evde ebeveynin çocuklar tarafından modellendiği, aynı ortamda konuşulan konuların nasıl olsa duymaz diye düşünülen her şeyin zihinleri tarafından fark etmeden kaydettiğidir. NLP (Zihnin, duyu organlarımızla dışarıdan aldığımız verilerin zihin haritalarımızı oluşturması ve bunun istenen şekilde programlanması-yeni davranışa geçilmesi)yöntemi bize doğduğumuz andan itibaren etrafımızda gerçekleşen her şeyi zihnimizin bilinçaltına kaydettiğini söyler. Bu ne demek? Yıllar sonra anlamını bulamadığınız istenmeyen bir davranışınızın ortaya çıkması olabilir mesela köpek fobisi olan bir kişiyi ele alalım. Kişinin daha önce bir köpekle yaşadığı olumsuz bir durum hatırlamamasına rağmen ani tepki, saldırı vs gibi köpek gördüğünde ani tepkiler vermemesi bu yüzden olabilir. Yıllar önce aileye yakın birinin yaşadığı bir köpek saldırısı olayın çocuk yanında dehşetle anlatılması veya aile tarafından bilinçsizce korkutulması, yemek yemesi için tehlikeli bir yaratık olarak korku malzemesi olarak kullanılması gibi örnekler verilebilir. Burada çocuk küçük yaşlarda köpeğe yaklaşmaması gereken bir varlık olarak öğrenmesi erişkin yaşlarda büyük bir probleme sahip olacağının sinyallerini vermiş olur. Bu bir fobi örneğiydi.. Seanslarda ortaya çıkan aile içinde ya da ebeveynin, tanıdıkların olduğu ortamlarda eğer çocuklar varsa söyleyecekleri sözlerin önemini hassasiyetle vurgulamak isterim. Çocuklar oyun oynuyor olabilirler, oyuncaklarıyla oynamaya oldukça dalmış onlara seslenseniz de cevap vermiyor olabilirler ama şuna inanın içinde bulunduğunuz odanın enerjisini, konuşulan konuların ses tonlarının niteliğini Richter ölçeği kadar hassas bir itinayla alırlar. Bu aldıkları tüm veriler, zamanla zihin haritalarını oluştururken yani davranışlarını, karakterlerini, duygularını biçimlendirirken olaylara, kişilere, durumlara, evcil hayvanınıza dahi verecekleri tepkileri de zamanla bu verilerle oluşturacaklardır. Bu bilinçli zihinle olmaz. Daha net anlaşılması için şöyle açıklayayım:Doğduğumuz andan itibaren 2 yaşına kadar bizi koruyan başucumuzda bizi besleyen kişinin bize zarar vermediğini ağladığımızda bizi kucağına alan kişinin anne olduğunu idrak etmesi ve bu süreçte her yaptığımız davranışla yenilerini kazandığını deneme yoluyla öğrenir bir bebek. Dolap üstünde istediği oyuncağa uzanamayınca ağlayarak annesinden bunu talep etmesi ve ulaşması da bu hareketlerin sıklığıyla öğrenerek gelişir. Sıklaşan hareketler de zihinde her davranışa bir sonuç verir ve böylece coğrafi haritaları gözünüzün önüne getirdiğinizde davranışlar sıklaştıkça kuvvetlenerek belirginleşir ve tüm bunlar erişkinlikte ve hayatımızın geri kalanındaki hayata bakış açımızı oluşturur.

 Bu konudan hareketle seanslarımda sık karşılaştığım bireyin istenmeyen bir davranışa nasıl sahip olduğuyla ilgili belirsizlik duyması bazen bireyin çok erken dönemlerinde yaşadığı bir olayla başlamış olabilir veya sarı renkten nefret eden bir kişi bu durumun ne zamandan beri böyle olduğunu hatırlamayabilir.(herhangi bir olumsuz durum hatırlamamaktadır)Burada da yine çocuklukta kendisine zarar veren bir arkadaşının o gün üzerinde sarı bir t-shirt giymiş olduğunu hatırlayarak bu durumla yüzleşerek sarı renge olan olumsuz duygusu nötrleşebilir. Buna benzer bir sürü örneklerle karşılaşabiliriz. Fakat unutmamamız gereken çocuklarla aynı ortamda bulunduğumuz her an kıymetlidir. Şüphesizki sadece onlarla aynı havayı soluduğumuz süre boyunca onların bu durumun farkında olmaları ve etrafında olanların zihinleri tarafından sünger gibi çekildiğidir. Hayatta olumlu olumsuz bir sürü durum yaşayabiliyoruz ama en azından bir nebze olsun bunu onların yanında değil de erteleyebilmek veyahut bu duruma tanık olduysa da durumun geçici olarak böyle olduğunu aslında isterlerse bu durumu olumlu bir şekilde değiştirebilecekleri güveni çocuklara aşılanırsa sonraki yaşlarda oluşacak kaygı verici durumları da engellemiş oluruz.

Hepinize mutlu yıllar!

Hakkında Burcu Polatdemir

Burcu Polatdemir
İstanbul Üniversitesi mezunu olan Burcu Polatdemir, ortalama 16 senedir çalışmış olduğu  perakende şirketlerinde vermiş olduğu iletişim ve motivasyon kaynaklı eğitimleri gitgide  büyüterek birçok şirketin başarısına destek olmuştur. İstanbul Üniversitesi'nde Dış Ticaret Eğitimi, La Salle Internatıonal Academy'de hazır giyim sertifika programı almış olup, iyi derecede İngilizce ve İspanyolca bilmektedir. Ortalama 2,5 senedir milliyetblog/yasamsenin bloğunda kişisel gelişim yazıları yazmakta olup, modatava.com internet sitesinde düzenli köşe yazıları paylaşmaktadır. Bu yola çıkarken onu harekete geçiren ilk duygunun ''başkalarının hayatında farkındalık yaratmak'' ve ''hayatlara bir nebze olsun ışık tutabilmek''diye belirten  Burcu Polatdemir, bu mottoyu onu harekete geçiren  en önemli motivasyon kaynağı olarak belirlemiştir. Bütün bunlarla birlikte; Avrupa ve Amerika'da katılmış olduğu seminerlerde koçluk kavramının'' insan hayatına destek''olgusuyla bütünleşmesi hayat amacının ne kadar doğru olduğunu göstermiş kendisine. Burcuileyasamsenin markasını kurarak, yaklaşık 5 senedir Nativa Coaching'te yürütmüş olduğu koçluk mentörlüğüne ve  NLP uzmanlığına kendi markasıyla devam etmektedir. Eğitimini  Almanya Münih kaynaklı VİVA Coaching and Therapy Enstitüsü aracılığıyla tamamlayan Burcu Polatdemir, Quantum alanında çalışmalar ve araştırmalar yapmaktadır. Bireysel koçluk, ebeveyn koçluğu, öğrenci koçluğu ve satış koçluğu alanlarında aktif hizmet vermektedir. Burcu Polatdemir, İletişim kurabildiği kişinin hayatına, fayda sağlayacak farkındalıklarla ışık tutabilmeyi hedeflemiş olmaktan mutluluk duyuyor ve her geçen gün bu sayının artması onun en büyük kıvanç kaynağı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Machka Zarafetiyle Yeni Yılın İlk Günlerine Işıltılı Bir Karşılama

Machka Zarafetiyle Yeni Yılın İlk Günlerine Işıltılı Bir Karşılama Feminen görünümü kusursuz el işçiliği ile …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.