Anasayfa / HAFTANIN MARKASI / İODES ŞAL MARKASININ KURUCUSU İREM ÖZYURTÇU İLE ÇOK ÖZEL BİR RÖPORTAJ

İODES ŞAL MARKASININ KURUCUSU İREM ÖZYURTÇU İLE ÇOK ÖZEL BİR RÖPORTAJ

* Öncelikle bize kendinizden biraz bahseder misiniz?

Tabii, 1989 İstanbul doğumluyum. Liseyi Üsküdar Amerikan Lisesinde okuduktan sonra Koç Üniversitesi işletme bölümünden mezun oldum. Sonrasında Amerika’ya giderek 1 sene Los Angeles’ta yaşadım. Döndüğümde ne yapmak istediğimi tam olarak bilmiyordum, bir süre kendime vakit ayırmaya karar verdim ve sonrasında ise iodes doğdu…

* Tasrımcı olmaya nasıl karar verdiniz?

Kendime ayırdığım zaman diliminde birçok farklı şeyden ilham aldım. Küçüklüğümden beri çizdiğim desenleri kendi hayatımda vazgeçilmezim olan ipek şal modelleri ile birleştirmeye karar verdim. İodes kendimi ifade edebildiğim, hayal gücümle birleştirebildiğim bir marka oldu.

* Moda dünyasındaki gelişmeler son zamanlarda birçok “tasarımcı”nın doğmasını sağladı, siz kendinizi nerede ve nasıl tanımlıyorsunuz?

Ben kendimi daha çok yeni ve gelişmeye açık bir tasarımcı olarak görüyorum. Çizgiler ve renklerden oluşan bir dünyam var ve hepsi tamamen bana özel. Bu çizgiler mutlaka zamanla gelişecektir.

* Koleksiyonlarınızın oluşum sürecini anlatır mısınız? Nelerden ilham alıyorsunuz?

Çizim süreci bir anda gelişiyor, aklımdan kağıda geçen çizgiler doğrultusunda tasarımlarımı tamamlıyorum. Renklenme süreci ise tasarıma bağlı olarak yol alıyor, her tasarıma her renk gitmiyor dolayısı ile bir çok alternatif geliştirip sonrasında kalanları eleyerek yol alıyoruz.

* Kişiye özel tasarımlar yapıyor musunuz?

Tasarımlarım kişiye özel değil, fakat alan kişilerin karakterini yansıtan bir analizim oluyor. Renk ve desenlere göre, satın alan kişinin karakteri hakkında küçük ipuçları veriyorlar.

* Sizce, şal trendi geçici mi? Sizin şallarınızı etkiler mi ?

Bence şal klasik bir aksesuar, özellikle de ipek kumaş ile çalışıldığı zaman geçici bir trend olduğuna inanmıyorum. Her kadının gardrobunda bulunan, vazgeçilmez ve zamansız bir aksesuar.

* Tasarımlarınız ile ulaşmayı amaçladığınız hedef kitleniz nedir?

Ulaşmayı hedeflediğim, belirli bir kitle bulunmuyor. Özel günlerde veya günlük hayatta şal kullanmayı seven herkes hedef kitlemizde yer alıyor.

* iodes şalların isimlerini Vivien Leigh, Audrey Hepburn, Grace Kelly ve Ingrid Bergman gibi Hollywood’un efsaneleşmiş görkemli yıldızlardan aldığını biliyoruz. Bunun sebebini öğrenebilir miyiz?

Los Angeles’ta yaşadığım süre boyunca sinema ile yakından ilgilendim, çocukluğumdan gelen bir tutku bu aslında benim için. Klasik Hollywood kadını bana oldukça ilham vermiştir, hayat tarzları ve zerafetleri ile hayatımda çok büyük etkileri var.

* Son olarak gelecekteki projelerinizden ipuçları alabilir miyiz?

Hayır sürpriz 🙂

Hakkında Modatava

Modatava

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

MODANİSA KIŞA HAZIR

Modanisa’da sonbahar – kış trendleri sarı, yeşil ve kahvenin tüm tonlarıyla karşımızda. Modanisa kadınları, sonbahar-kış …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir