Anasayfa / MAGAZİN / MUTLU EVLİLİKLERİN 7 ÖZELLİĞİ

MUTLU EVLİLİKLERİN 7 ÖZELLİĞİ

 MUTLU EVLİLİKLERİN 7 ÖZELLİĞİ

Hep mutsuz evlilikleri mi inceleyeceğiz?
Biraz da mutlu olanları anlamaya çalışalım!

Prof. Dr. Medaim Yanık’ın yeni kitabı Mutlu Evliliklerin 7 Özelliği Hayykitap tarafından yayımlandı. Yazarın daha önce yine Hayykitap tarafından yayımlanmış Dest-i İzdivaç başlıklı bir kitabı daha bulunuyor.

Yazar bu kitabı, iyi/mutlu evliliklere yakından bakmak için yaptığı bir araştırmanın sonuçları üzerinden yazmış. Psikiyatri alanında hizmet veren yazarın ana çalışma alanlarından biri eş terapileridir. Bu anlamda, yazar bir psikiyatrist olarak yolunda gitmeyen çok sayıda eş ilişkisinin yakın tanığıdır. Bu araştırma da, en az 10 yıllık evli olan ve evliliklerini mutlu olarak tanımlayan çiftlerle yapılan görüşmelerin içeriğini özel bir sınıflama ile sunma açısından hem orijinal hem de Türkiye için ilk olma niteliği taşıyor. Sonuçlar şöyle:
•Eşler birbirlerine ve evliliklerine olumlu bakıyorlar.
•Birbirlerinin farklılıklarını kabul ediyorlar.
•Yıkıcı kavgalar etmiyorlar.
•Küs kalmıyorlar.
•Cinsel hayatlarını devam ettiriyorlar.
•Ortak yaşamdan kaynaklanan sorunları idare etmeyi beceriyorlar.
•İki iyi arkadaşlar.

Mutlu çiftlerle derinlemesine yapılmış görüşmeler sonucu birinci elden elde edilmiş veriler, analizler, tavsiyeler ve egzersizler. İşte mutlu evliliklerin 7 özelliği!

Prof. Dr. Medaim Yanık

Tıp eğitimine 1987 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’nde başladı. 2000 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde ruh sağlığı ve hastalıkları alanında uzman oldu. 2000-2005 yılları arasında Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’nda öğretim üyeliği ve bölüm başkanlığı yaptı. 2005 yılında Ruh Sağlığı ve Hastalıkları alanında doçent oldu. 2005-2009 yılları arasında Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde başhekim ve klinik şefi olarak görev yaptı.

2009-2015 arasında İstanbul Şehir Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yaptı. Üniversite ve psikoloji bölümünün kuruluş çalışmalarına katıldı. 2010 yılında profesör oldu.

Uzmanlık tezini ‘çocukluk çağı travmatik yaşantıları ve dissosiyatif bozukluklar’ alanında yaptı. Tezinde çocukluk çağında yaşanan fiziksel, duygusal ve cinsel travmaların unutulup yeniden hatırlanması ve dissosiyatif belirtilerle ilişkisini araştırdı. Dissosiyatif kimlik bozukluğu (çoğul kişilik) olan hastaların psikoterapisi, uzmanlaştığı alanlardan biridir.

Harran Üniversitesi’nde 5 yıl boyunca duygudurum bozuklukları (depresyon, manik depresif hastalık vb) polikliniğini yürüttü. Duygudurum bozuklukları klinik pratiğinde her zaman özel ilgi alanlarından biri oldu.

Şanlıurfa’nın zengin kültürel atmosferinden etkilenerek kültürel psikiyatri çalışmaya başladı. Şanlıurfa ile ilişkili olarak hafirgan, sıra gecesi, taziye evleri, sarma tütün kullanımı, şark çıbanının ruhsal etkileri konularında çalışmalar yapıp yayınladı. Bu birikim sonunda, kültür ve ruhsal hastalıklar ilişkisi üzerine çok sayıda konuşma yaptı, kurslarda psikiyatri asistanlarına eğitim verdi.

2005-2009 yılları arasında Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi başhekimliğini ve Sağlık Bakanı’nın ruh sağlığı alanında danışmanlığını yaptı. Bu dönemde ‘ruh sağlığı hastanelerinin iyileştirilmesi’, ‘ruh sağlığı eylem planı’nın yazılması, ‘toplum psikiyatrisi modeli’ne geçilmesi ve ‘psikiyatri hastanesi mimarisi’ konularında çalıştı.

Psikiyatri asistanlarının eğitimi için hazırlanan ‘Psikiyatri Eğitimi Asistan Kılavuzu’ projesinin editörlüğünü yaptı.

‘Eş/evlilik terapileri’, odaklandığı alanlardan biridir. ‘Eş Seçimi Eğitim Programı’ ve ‘Evlilikleri Geliştirme Eğitim Programı’ çalışmalarını geliştirdi. Tuzla Kaymakamlığı ve Belediyesi işbirliği ile halka yönelik ‘Evlilik Eğitim Programı’ hazırladı.

Kendi muayenehanesinde ruh sağlığı alanında hizmet vermeye devam etmektedir. Evli ve üç çocuk babasıdır.

Hayykitap’tan yayımlanan kitapları:

Mutlu Evliliklerin 7 Özelliği, Mayıs 2017

Dest-i İzdivaç, Kasım 2016

‘Mutlu Evliliklerin 7 Özelliği’

Teknik Özellikler

Yazar: Prof. Dr. Medaim Yanık

Yayınevi: Hayykitap 412

Kategori: Mutlu Aile 27

Türü: PEDAGOJİ / MUTLU AİLE / Evlilik

Birinci baskı: Mayıs 2017

Sayfa sayısı: 184

Ebat: 15,5×23

Fiyatı: 15 TL

ISBN: 978-975-2477-19-3

Barkod: 9789752477193

Hakkında burak

Avatar

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Machka Zarafetiyle Yeni Yılın İlk Günlerine Işıltılı Bir Karşılama

Machka Zarafetiyle Yeni Yılın İlk Günlerine Işıltılı Bir Karşılama Feminen görünümü kusursuz el işçiliği ile …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.