Anasayfa / EKO-MODA / PATRON TASARIMCI OLMAYA KALKIŞIRSA!

PATRON TASARIMCI OLMAYA KALKIŞIRSA!

UXistanbul Uluslararası Konferansı’nda dünyanın lider şirketlerinden birçok ünlü kullanıcı deneyimi ve kullanılabilirlik uzmanı, deneyimlerini katılımcılar ile paylaştı. Konferansta paylaşılan “Türkiye Kullanıcı Deneyimi Raporu‘na göre  patronlar  tasarımları yüksek uzmanlık gerektiren tasarımda bile son kararı veriyor. Oysa son karar konusunda uzman kullanıcı deneyi ekiplerinin ön planda olması, nihai olarak da bu kararı kullanıcının vermesi hedeflenmeli. Aksi takdirde milyonlarca dolarlık zararlar bile oluşabiliyor.

UXService_Yonetici_Ortagi_BarisSarialioglu_2

Ürün tasarımlarına ilişkin son kararın kurum dinamiklerine ve yapılanmasına göre pek çok farklı kişi ve departman tarafından verildiği rapor sonuçlarına yansıyor. Yüzde 34 gibi çok yüksek bir oranla, bu çalışmaları uçtan uca yürüten departmanların değil, çalışmaya sadece son noktada dahil olmuş üst yöneticilerin bu kararları alabildiğini görüyoruz. Raporu yorumlayan UXservices Yönetici Ortağı Barış Sarıalioğlu, “Anket sonuçlarına baktığımızda üst yönetimin tasarımlara ilişkin nihai kararı verme sürecinde oldukça aktif bir rol oynadığını söyleyebiliriz. Bu konuda kullanıcı deneyimi ekiplerinin, kullanıcıların ihtiyacını analiz ederek tasarıma yansıtmaları sebebiyle ön planda olmaları doğru bir yaklaşım olacaktır. Uzmanların değil de patron ve genel müdürlerin son onayını verdiği tasarım projelerinde sıkıntılar yaşanmakta. Bu konuda Kullanıcı Deneyimi Ekiplerinin kullanıcıların ihtiyaçlarını analiz ederek tasarıma yansıtmaları sebebiyle ön planda olmaları doğru bir yaklaşım olacaktır. Nihai kararı ise kullanıcıların vermesi, hedeflenmesi gereken son nokta olmalıdır. Ancak anketimizde görülüyor ki uzman ekiplerin son kararı verme oranı yüzde 25, kullanıcıların karar verme oranı ise yalnızca yüzde 2. Bu tür yanlış tercihler yüzünden milyonlarca dolarlık zararlar bile ortaya çıkabiliyor” dedi.

user expeience raporu

Şirketlerin yüzde 91’i kullanıcı deneyiminin farkında

Raporun en ses getirici çıkarımlarından birinin, Kullanıcı Deneyimi Olgunluk Düzeyi rakamları olduğu göze çarpıyor. Kurumları UX anlamındaki olgunluk düzeylerine göre kategorize eden çalışmanın sonuçlarına göre, firmaların yalnızca yüzde 9’u kullanıcı deneyimi ile ilgilenmiyor. Geri kalan yüzde 91 ise ya doğrudan veya dolaylı olarak kullanıcı deneyimi ile ilgileniyor. Altı kategoride incelenen şirketlerin önemli bir kısmı olan yüzde 35’lik bir bölüm, kullanıcı deneyiminin öneminin farkında ancak henüz yeterli yatırımları yapamamış şirketleri işaret ediyor. Diğer ülkeler ile yapılan araştırmalar ile kıyaslandığında, Türkiye’deki bu yüzde 35’lik kesim dünya trendleri ile paralellik gösteriyor.

Yüksek eğitim kurumları talebi karşılamıyor

Raporda yayınlanan, toplumsal olarak en önemli istatistiklerden biri ise, eğitim kurumlarının kullanıcı deneyimi konusundaki talebi ne ölçüde karşılayabildiklerine dair verileri ortaya koyuyor. Araştırmaya göre yüzde 30 oranında katılımcı, kullanıcı deneyimi alanında eğitim veren bir üniversite bölümü olmadığını, yüzde 29’u var olan bölümlerin ihtiyacı karşılayacak yetkinlikte olmadığını, yüzde 26’sı ise yeterli sayıda bölüm olmadığını belirtiyor.

Hakkında Moda Tava

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

___Boyner_____lg__n_Kelebek

Çılgın İndirimlerle Yaz Alışverişi Zamanı!

Boyner’in her sezon heyecanla beklenen Çılgın Kelebek kampanyası başladı. 26-30 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek, milyonlarca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.