Anasayfa / MODA YOLU / PODYUMLARDAN VİZÖRLERE YANSIYANLAR

PODYUMLARDAN VİZÖRLERE YANSIYANLAR

 Nişantaşı Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu, Moda Tasarım Programından 40 öğrenci, kıyafetin tasarımı kadar, onu nasıl sunmak gerektiğine de kafa yorarak ortaya birbirinden yaratıcı fotoğraflar çıkarmış. Müşteri algısında büyük etki yaratan moda fotoğrafçılarını modadan ayrı düşünmeyen bu öğrencilerin çalışmaları, 27-30 Temmuz 2016 tarihleri arasında İstanbul Kids Fashion Fuarı’nda sergilenecek.

Kıyafetlerin sunuş biçiminin moda algısını büyük oranda belirlediğini söyleyen Nişantaşı Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Moda Tasarım Program Başkanı Ayşegül Kaplan Bağcık, “Kıyafet, giyinme ihtiyacının ötesinde kişinin kendini tanıtma sürecinin bir parçası; karakterinin uzantısı ya da nasıl biri olmak istediğinin göstergesi… Markalar tasarımlarını müşterilerinin beğenisine sunarken, sadece kıyafeti değil bir ideali de birlikte pazarlıyor. Moda fotoğrafçıları da işte bu noktada devreye giriyorlar. Modanın bu kadar algı ile oynadığı satın alma sürecinde moda fotoğrafçısı da üretici ve kullanıcı arasında bir aracıya dönüşüyor. Mademki fotoğrafçılar üzerimizde bu denli etki sahibi, öyleyse onları modadan ayrı düşünmek çok zor” dedi.

Moda fotoğraflarının yetişkinleri olduğu kadar çocukları da etkilediğini ve bu fotoğrafların çocukların estetik algısını geliştirdiğini ifade  eden Ayşegül Kaplan Bağcık, “Gerek yetişkin gerek çocuk giyim olsun, fotoğrafı çekilecek ürün grubunun hedef kitlesi, sezonu, renkleri sunumu etkileyen konular. Tasarımcısının nerelerden ilham aldığı, çıkış noktasının ne olduğu da fotoğrafçı ve ekibinin çekim öncesi yaptığı hazırlıklara birebir yansır. Moda tasarımcı adayları bu öğrenciler, tasarımın üretiminden başlayarak mekân, konsept, yan ürün araştırması, pre-produksiyon çalışmasının yapılmasına kadar tüm bu aşamaları fotoğrafa yansıtmaya gayret ettiler. Tasarımlarının çıkış noktasını ve hissettiklerini karşı tarafa geçirecek kareler yakalamaya çalıştılar” şeklinde konuştu.

Başlık : Moda Fotoğrafları Karma Sergisi

Yer : İstanbul Fuar Merkezi, İstanbul Kids Fashion Fuarı

Tarih : 27-30 Temmuz 2016

Hakkında Modatava

Modatava

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Levi’s İlkbahar/Yaz 2020 Sezonunda Kaliforniya ile Fas’ı Buluşturuyor

Levi’s® Made & Crafted® Koleksiyonu, İlkbahar/Yaz 2020 Sezonunda Kaliforniya ile Fas’ı Buluşturuyor Yumuşak, nötr çöl …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.