Anasayfa / MANŞET / TASARIMCILARIN İŞ GÖRÜŞMESİ İÇİN ETKİLİ TÜYOLAR

TASARIMCILARIN İŞ GÖRÜŞMESİ İÇİN ETKİLİ TÜYOLAR

 İş ilanı gördünüz, telefonunuz çaldı ve iş görüşmesine çağrıldınız. Okulunu okuduğunuz, hayalini kurduğunuz işe başlamaya çok kısa bir süre kaldı. İş görüşmesine gidecek ve başlayacak mısınız? Tabii ki, hayır…  Yeni bir işe girmek isteyen tasarımcılar, her ne kadar yetenekli ve başarılı olsalar da iş görüşmesine önem vermeliler. Çünkü diğer sektörlerde olduğu gibi moda sektöründe de kendilerini işverene anlatacakları ve kabul ettirecekleri yer, iş görüşmesidir. Peki ama nasıl? İşte tasarımcıların etkili görüşme yapmalarına yardımcı olacak tüyoları Türkiye’nin tekstil ve konfeksiyon sektörünün uzman kariyer sitesi ihkibkariyer sitesi yazdı. İşte tasarımcıların iş görüşmesi için etkili tüyolar

Başvurulan markayı, tedarikçiyi tanımak

Tasarımcının iş görüşmesi yapacağı marka ya da tedarikçinin ürünleri, hazırladığı portföy (portfolyo) ile uyumlu olmalıdır. Örneğin çocuk giyimi ile ilgili bir markaya başvuruyorsanız ve portföyünüzde sadece kadın elbiseleri ile ilgili çalışmalar yer alıyorsa, o işe kabul edilme olasılığınız düşük olabilir. Bu yüzden markayı yeterince incelemeden başvuru yapmamaya özen gösterin.

Portföy düzenlemesi

Etkili bir iş görüşmesi yapmak isteyen tasarımcılar, mutlaka yanlarında portföylerini bulundurmalılar. Son yaptığınız işler ve başvurduğunuz şirketin ürünleri ile ilgili çalışmalarınız portföyünüzde ön sıralarda yer almalıdır. Bu ürünlerle ilgili son trendler hakkında araştırma yaparak olası sorulara kendinizi hazırlayabilirsiniz.

Konuşmaktan çekinmeyin

Eğer görüşme sırasında portföyünüzde yer alan ve gurur duyduğunuz işleriniz görüşmeci tarafından dile getirilmediyse, ya da kariyerinizle ilgili beklediğiniz sorular sorulmadıysa; bu konuları gündeme getirmekten çekinmeyin. Başvurduğunuz şirketin ürünleriyle ilgili tasarımlarınızı anlatarak karşı tarafta ilgi uyandırabilirsiniz.

Sorularınızı önceden hazırlayın

İş görüşmesinde hem işveren, hem de tasarımcı karşılıklı olarak birbirlerini tanımaya çalışır. Bu nedenle iş görüşmesine gitmeden önce şirketi olabildiğince araştırın. Aklınıza takılan soruları ajandanıza not alabilir ve görüşme sırasında dile getirebilirsiniz. Böylece hem görüşmeye iyi hazırlandığınızı, hem de bu işi ne kadar ciddiye aldığınızı karşı tarafa belirtmiş olursunuz.

 Özel uzmanlık alanlarınıza vurgu yapın

İşletmeler bazen yeni ve yaratıcı fikirler için yeni bir tasarımcıyla çalışmak isteyebilir. İşte bu nedenle özel uzmanlık alanlarınızdan ve yaratıcı fikirlerinizden bahsederek görüşmecide işletmeye değer katacağınıza dair bir izlenim yaratabilirsiniz.

Stresle nasıl baş edebileceğinizi örnekleyin

Tasarım mesleği, diğer yaratıcı alanlarda olduğu gibi zaman baskısının ve dolayısıyla stresin yoğun olduğu bir alandır. Bu nedenle görüşme sırasında “Baskı altında çalışabilir misiniz?” “Stres altındayken mantıklı karar alabilir misiniz?” gibi sorularla karşılaşabilirsiniz. Buna hazırlıklı olmak için görüşmeye gitmeden önce olumsuz bir durumu nasıl olumlu olarak sonuçlandırdığınıza dair bir örnek hazırlayabilirsiniz.

Hakkında burak

Avatar

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Machka Zarafetiyle Yeni Yılın İlk Günlerine Işıltılı Bir Karşılama

Machka Zarafetiyle Yeni Yılın İlk Günlerine Işıltılı Bir Karşılama Feminen görünümü kusursuz el işçiliği ile …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.