Anasayfa / KÖŞE YAZILARI / TREND MESLEK AŞÇILIK

TREND MESLEK AŞÇILIK

 Fulya Öztürk Placing
Stratejik İmaj ve Stil Danışmanı, Yaşam ve Oyuncu Koçu
//www.facebook.com/fulyaozturkplacing
fulyaozturkplacing@gmail.com

TREND MESLEK AŞÇILIK

Herkes harıl harıl aşçılık kurslarına yazılıyor…

Kişisel gelişim ve evinde daha iyi yemek pişirebilmek isteyenler bir yana, profesyonel olarak bu işi yapmak isteyenlerin sayısı gerçekten çok arttı.

Geçtiğimiz yıl Kanal D’de “Tatlı İntikam” isminde bir dizi vardı; hani aşçılık okumuş bir genç erkek ve eski platonik aşkının aşklarının nihayet alevlenmesini anlatan dizi… Bu alanda eğitmen olan bir arkadaşımın arkadaşı yalnızca bu dizi sonrasında bile aşçılık eğitimi alma taleplerinin yaklaşık iki kat arttığını anlattı.

Ben hep konulara şüpheci yaklaşır ve araştırırım. Biraz çevreye sordum; birkaç kursu telefonla aradım ve internette dolaştım. Aslında yalnız Türkiye’de değil tüm dünyada bu mesleğin yükselişe geçtiği sonucuna vardım. Ama sebebi diziler, sinema değil. Sebep turizm.

Büyük küçük herkes artık harçlıklarını, gelirlerini biriktirip seyahate yatırıyor. Bunda sosyal medyanın etkisi ve uçak biletlerinin cazip fiyatları etkili. Ayrıca “seyahatsiz turizm” olarak adlandırdığım cafe-bar-restoran gezmeleri oldukça revaçta. Bunda da sosyal medyanın etkisi var.

Dolayısıyla insanoğlu ister uçsun ister konaklasın ister birkaç semt ötede gezmeye gitsin; yiyip içiyor. Yediği içtiği ne varsa fotoğraflıyor; paylaşıyor. Böyle fotoğraflamaların içinde obje olamayan kişiler de (haliyle ünlü bir yıldız değilseler) ürünleriyle o fotoğraflarda yer almak ve çok konuşulmak istiyorlar. Hatta ilgi çekmek ve bu yolla yıldızlaşmak. Hatta biliyorsunuzdur yıldız da veriliyor iyi şeflere ve iyi restoranlara: Michelin Yıldızı. Bir şekilde o aşçılar yıldızlaşıyor işte! Eğer bir de medyada özellikle televizyonda Jamie Oliver tarzı bir programla yer alırlarsa artık önüne geçilemez yükseliş başlamış oluyor…

Tüm aşçılık hayalleri kuranlara iyi şanslar dilemek istiyorum. Kendim de mutfakta olmayı çok seven biri olarak zorluklarını biliyorum. Malzeme, araç, gereç, uygun ısı, zamanlama… Zor iştir aslında yemek pişirmek. Profesyoneller için tahmin edersiniz restorana müşteri olarak gelecek herhangi birini memnun etmek çok çok daha zordur… Şimdilerde bir de füzyon mutfak (fusion cooking) çıktı ki artık yemek mi grafik sanat mı, tad ile mide mi yoksa sunum ile göz mü doymalı kafalar daha karışık. Ha bana sorarsanız öyle bir çay kaşığı marmelatla süslenmiş sadece bir kurabiye büyüklüğünde et parçasıyla ne gözüm de midem doyar söyleyeyim…

Hakkında Fulya ÖZTÜRK PLACING

Fulya ÖZTÜRK PLACING
Yakın arkadaşlarından başlayarak onları aşkın kişinin cesaretle adım atamadığı ve tıkandığı alanlarda verdiği tavsiyelerle hayatını değiştirmiştir. Freelance şirket danışmanlıklarıyla Stratejik İmaj & Stil Danışmanlığı, Yaşam ve Oyuncu Koçluğu’nda kariyerde karar kılan Fulya Öztürk Placing’in, Kanal 6, NTV, Dünya Gazetesi, Ciner Yayın Holding ve MPR İletişim Danışmanlığı’nı kapsayan medya deneyimi 17 yılı bulmaktadır. Kamera arkası işler, editörlük ve muhabirlik yaptı, ünlü bir yazarın ödüllü bir öyküsünden uyarlama bir kısa film çekti. İSTEK Özel Uluğbey Lisesi, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV Sinema ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Gösteri Sanatları Merkezi Tiyatro Oyunculuğu mezunudur. Çok iyi seviyede İngilizce, orta düzeyde Almanca, orta düzeyden az ve geliştirdiği Danca, Fransızca, İspanyolca ve İsveççe bilmektedir. Bir uluslararası festival ve yarışma filmi için İran asıllı İsveçli bir yönetmenin kısa filminde başrol ve Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde bir öğrenci kısa filminde rol almıştır. 1993’ten bu yana vokal olarak müzikle ilgilenmektedir. Lise orkestrasında geri vokalde Altın Mikrofon Liselerarası Müzik Yarışması’na katıldı; birkaç yıl sonra Mimar Sinan Şan Bölümü’nden en iyi dereceyle mezun bir isimden 2,5 ay şan dersleri alarak konservatuar çalışmalarına katıldı; arkadaşı Bora Çeliker ile demo kaydı bulunmaktadır. Halen özellikle jazz şarkılarını iyi söylemektedir;. Hobileri moda ve ürün tasarımı yapmak, şarkı söylemek, müzik dinlemek, kitap okumak, arkadaşlarıyla görüşmek, film izlemek, konserlere gitmek, resim yapmaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Versace’den Sanatsal Bir Tasarım

Versace’den Sanatsal Bir Tasarım Lüks şıklığın temsilcisi olan Versace’nin yeni modeli Palazzo Empire Greca, desenli …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.