Anasayfa / SAĞLIK / AKCİĞER KANSERİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

AKCİĞER KANSERİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Memorial Şişli Hastanesi Onkoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Serkan Keskin ”Akciğer kanserinde kimi hastalar ileri evrelerde bile olsa hastalığın tamamen yok olma ihtimali bulunuyor” diyor

Çağımızın en korkunç hastalıklarından biri akciğer kanseri. Hem erkeklerde hem de kadınlarda en sık ölüm nedeni olan akciğer kanseri sinsi bir şekilde ilerleyerek çoğu zaman hiçbir belirti vermemekte. Birçok kişi akciğer kanseri olduğunu, başka bir hastalık sebebiyle akciğer röntgeni çektirdiğinde öğrenmekte.Bu sinsi hastalıkla mücadele de oldukça zor. Bu nedenle milyonlarca insan akciğer kanseri araştırması yapıyor. “Akciğer kanseri belirtileri nelerdir, Akciğer kanseri yaşam süresi ne kadar, Akciğer kanseri son evre, Akciğer kanseri ölüm süresi ne kadar,akciğer kanserinin ilk belirtileri, akciğer kanseri ölüm şekli,akciğer kanseri belirtileri sırt ağrısı, akciğer kanseri tedavisi ,akciğer kanseri nasıl ortaya çıkar?”gibi yüzlerce sorunun yanıtını aranıyor.
Memorial Şişli Hastanesi Onkoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Serkan Keskin, sürekli nefes darlığı ve hırıltılı solunum, geçmeyen ve giderek artan öksürük, kanlı balgam, iştah kaybı ve kilo kaybı, göğüs, sırt, omuz, kürek kemiği, kol ve bacak ağrısı, ses kısıklığı,yutma güçlüğü, göz kapağında düşme, tekrarlayan enfeksiyonlar ve parmaklarda çomaklaşmanın akciğer kanseri belirtileri olabileceğini belirtiyor.

En korkutucu kanser türleri arasında ilk sıralarda yer alan bu kanser, gelişen tıbbi ve teknolojik imkanlar sayesinde başarıyla tedavi edilerek yaşam süresi uzatılabiliyor. Memorial Şişli Hastanesi Onkoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Serkan Keskin, akciğer kanseri ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Sigaradan uzak durun riski azaltın
Akciğerlerdeki kötü huylu hücrelerin kontrolsüz şekilde çoğalması akciğer kanserine neden olmaktadır. Akciğer kanserinin en önemli nedeni, her ne kadar sigara olsa da tüm akciğer kanserleri vakaları incelendiğinde %15’lik dilimini de hiç sigara içmemiş kişilerin oluşturmakta. Sigara kaynaklı akciğer kanseri riski altında bulunanlar sigara, pipo, puro, nargile ve bu ürünlerin tüketildiği ortamlardan uzak durarak bu riski çok büyük oranda azaltabilir. Genetik faktörler, asbest, radon gazı, hava kirliliği, içme sularında bulunan yüksek düzeydeki arsenik madde nedeniyle risk altında bulunan kişiler ise hayat şartlarını düzelterek bu riski en aza indirebilir.

50 yaş üzeri akciğer taraması şart
Akciğer kanserinin sinsi bir şekilde ilerleyerek ileri evrelerde ortaya çıkması, hastalığın erken evrede tanı almasının önemini ortaya çıkardı. Bu nedenle yapılan araştırmalar başta sigara kullananlar olmak üzere akciğer kanseri riski altında olanların 50 yaş ve üzerinde mutlaka tarama yaptırmasının gerekliliğine işaret etmektedir. Bu taramalar sonucu erken evrede tanısı konulabilen akciğer kanseri, uygulanan tedavilerle tamamen ortadan kaldırılabilmektedir.

Hastaya özel tanı 
Yapılan araştırmalar akciğer kanserinin de diğer kanser türlerinde olduğu gibi tek bir çeşit hastalık olmadığı ve farklı türlerinin bulunduğunu ortaya çıkardı. Bu nedenle akciğer kanseri tanısı konulan hastalara tedaviye başlamadan önce genetik doku analizi yapılmaktadır. Hastaya analiz sonucuna göre akciğer kanser türü teşhisi konularak ya kemoterapi ya da akıllı ilaçlar veya immünoterapi ile devam edilmesine karar verilmektedir. Akciğer kanseri tedavisinde yaygın olarak kullanılan kemoterapi büyük oranda olumlu yanıt vermektedir. Bu oranın daha yukarı çekilmesi için çalışmalar yapılmaktadır. Bunlardan biri olan immünoterapi, insan vücudundaki kanser ile savaşan hücrelerin oranını kat kat artırarak vücudun kanser ile savaşma kapasitesini güçlendirmek amaçlanmaktadır. Sağlıklı bir insanın vücudu sürekli olarak kanser hücreleri ile savaş halindedir. Ancak kanser ortaya çıktığı zaman kişinin vücudu bu savaşta yetersiz kalmaktadır. İmmünoterapi bu zayıflığı düzenleyerek etkili bir tedavi sağlamaktadır.

İleri derece akciğer kanserinde immünoterapi  uygulaması
Bugüne kadar ileri evre akciğer kanserinde hastalığın uzun süreli kontrolü neredeyse mümkün değildi. Ancak immünoterapi ile artık hastalığın uzun süreli kontrolü mümkün olabilmekte.  Hatta kimi hastalar ileri evrelerde bile olsa hastalığın tamamen yok olma ihtimali olmakta. İmmünoterapi 2 veya 3 haftada bir serum ile uygulanmakta.  Alanında uzman hekimler ve uzman merkezler tarafından yapılması gereken immünoterapi ülkemizde başarılı bir şekilde uygulanarak hastaların yaşam kalitelerini artırmaktadır.

Hakkında burak

Avatar

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Boyner Kozmetik Festivali Başlıyor

BOYNER Sezonu Festival Tadında Bir Kampanya ile Karşılıyor Kozmetik alışverişi denince, zengin ürün seçeneği, ayrıcalıklı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.