Anasayfa / EKO-MODA / GÖK YÜZÜNDE YALNIZ GEZEN YILDIZLARI GÖRMEK İSTER MİSİNİZ?

GÖK YÜZÜNDE YALNIZ GEZEN YILDIZLARI GÖRMEK İSTER MİSİNİZ?

Gökyüzünde Yalnız Gezen Yıldızlar’ başlıklı karma sergi  03 Mayıs’a kadar Galeri 5’te siz sanat severleri bekliyor.

Sergide Özge Enginöz, Arzu Kıraner, Romina Meriç, Işık Özçelik, Dinçer Özüarap, Burhan Üçkardeş ve Süha Zaimoğlu’nun işleri aracılığı ile yalnızlığın varoluşsal sorunsalı ve bu sorunsalın yarattığı ikilem inceleniyor. Sergide yer alan fotoğraf, desen, resim, kolaj, heykel ve neon gibi farklı tekniklerle üretilmiş eserler, yaşadığımız dünyaya dair tekinsiz bir aidiyet ve yabancılaşma hissi arasındaki gerilimi ortaya koyuyor. ‘Gökyüzünde Yalnız Gezen Yıldızlar’ sergisinde işlenen yalnızlık teması, insan olma duygusunun en derinindeki gerçekliği olarak karşımıza çıkıyor.

Octavio Paz’ın 1950 tarihli ‘Yalnızlık Dolambacı’ denemesinde de anlattığı gibi ‘Yaşamın bir döneminde varlığımızın sadece kendimize özgü ve çok değerli bir şey olduğunu anlıyoruz. Bu uyanma, çoğu kez, ergenlik çağında oluyor. İnsanoğlunun kendini arayıp bulması, yalnızlığının bilincine varması; kendisiyle dünya arasındaki o algılanamayacak kadar saydam bilinç perdesini çekip kaldırmasıyla gerçekleşiyor’. Galeri 5’te sanatseverlerle buluşacak olan sergide de kendisini sarıp sarmalayan annesinin karnından çıkarak dünyaya gelen insanın, doğumla gelen bu değişikliği bir ayrılık, kopma, yabancı ve düşmanca bir çevreye düşüş olarak algılaması ve bu içgüdüsel hislerin zamanla yalnızlık duygusuna dönüşmesi sanatla kurgulanarak anlatılıyor.

Gökyüzünde Yalnız Gezen Yıldızlar sergisinde yalnızlık, bir anlamda kendini bilmek, tek başınalığının farkına varmak, bir başka anlamda ise kendinden ve yalnızlığından kaçıp kurtulma özlemi olarak karşımıza çıkıyor. İnsanın, yalnızlığın içinde yarattığı bu boşluğu doldurma ümidiyle aşık olması, yalnızlığını dışa vurması, paylaşması, kendinden bir şeyler bırakmak için üretmesi, bazen de gökyüzündeki yıldızlara bakıp kendi kendine ‘Bu evrende gerçekten yalnız mıyız?’ diye sorması, bu serginin ana teması olarak belirtiliyor.

Hakkında Modatava

Modatava

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

DISNEY TASARIMLI GÜNEŞ GÖZLÜKLERİ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.