Anasayfa / KÖŞE YAZILARI / MODA, TRENDİN BİR ÇIKTISIDIR

MODA, TRENDİN BİR ÇIKTISIDIR

İstanbul Kültür Üniversitesi Moda Tasarım Bölümü Öğretim Görevlisi Serpil AYMAZ

TREND NEDİR?
Günümüzde hemen her alanda, her uzmanlık dalında bir ”tamlayan” olarak karşımıza çıkan trend kelimesi, gelip geçici heveslerin ifadesinden uzgörü tahminlerine kadar, bir çok kullanım alanlarına ait durumları betimlemek için kullanılan, geniş frekanslı algı alanına sahip bir kavramdır.
Trend kelimesi çok eski İngilizce dilindeki ‘trendan’ ile orta dönem İngilizce dilindeki ‘trenden’ köklerinden geliyor. O dönemlerdeki kullanımı, çağdaş İngilizce dilindeki “yuvarlamak; döndürmek; (etrafında) çevirmek” anlamlarını karşılıyor. Benzer iki kökten daha bahsetmek mümkün: çok eski İngilizce dilindeki trinde kelimesi “ball = küre: yuvarlak: top” ve tryndel kelimesi “circle, ring = çember” anlamlarına geliyor.
Trend kelimesi, çağdaş matematik ve istatistik bilimlerinin de etkisiyle zaman içinde dönüşerek, yükselen ve alçalan her türlü (ekonomik, politik, sosyolojik…) eğrisel hareketin grafiklerdeki ifadesi / göstereni olarak kullanılmaya başlamış. Hemen her dilde, günümüzdeki sözlüklerde karşılığı “eğilim; akım; yönelmek; eğilim göstermek” anlamlarında; hem “isim” ve hem de “fiil” olarak kullanılıyor
Günlük hayatımızda en yaygın hali ile bu kavram, moda/teknoloji ve/veya iş alanlarında, son iki–beş ve on yıl içinde toplumun büyük bir çoğunluğu tarafından yapılan bir davranışı, uygulanan bir hareketi, bir durumu tanımlamakta kullanılıyor: cep telefonu trendi gibi.

Politika alanında, örneğin 1970’lerdeki Marxist-Leninist hareketler de birer trend olarak tarihteki yerlerini alıyorlar.

Bilim alanında günümüz trendlerine örnek olarak, genetik araştırmalar, nano teknoloji ürünleri, kuantum bilgisayarlardan bahsetmek gerekiyor.

Trend Ne Değildir
Trend günümüzde çoklukla moda ile karıştırılmaktadır. Trend moda değildir! Trend ve Moda arasındaki fark Coco Chanel’in moda ve stil arasındaki farkı anlatmakta kullandığı “Moda geçer, stil kalır / Fashion passes style remains” sözü kadar keskin çizgilerle belirlenmiştir. Trend kavramının moda kelimesi ile karışmasının temel nedenlerinden biri de kitleleri etkiliyor ve harekete geçiriyor oluşundandır fakat bu harekete geçirme toplu olarak bir tavrı benimsemek anlamında kullanıldığında trend kavramından uzaklaşmaktadır!

Trend ile moda kavramı arasındaki en önemli fark zamandır. Moda belirli bir zaman dilimi içerisinde yaşanan olayları kapsarken trendin böyle bir kısıtlaması yoktur ve hatta moda değişimleri trend akımlarından etkilenerek şekillenir; moda, trendin bir çıktısıdır. Trend bir kırılım noktasıdır ve moda bu kırılım hattı üzerindeki noktalardan biridir.

Günümüz ve Gelecek Trendlerine Bakış
Stil, dekorasyon, renk, malzeme, doku, desen, mimari vs hayatımızın her anında bizimle birlikte olan, içinde yaşadığımız, yaşattığımız; kullandığımız, kullanıma sunduğumuz; kısacası içselleştirdiğimiz her alanda trendler bizimle birlikte var oluyor. Son birkaç yılın ve gelecek birkaç yılın etkileyeceği, etkilendiği trendleri ana başlıklarla sıralayalım:
Kişiselleşme Trendi gitgide artarak kendini gösteriyor. Bunlardan en öne çıkanlardan biri duygulara hitap eden uygulamalar; beyin dalgalarından ruhsal durumu algılayıp uygun müziği çalan player (müzik çalan aygıt) en dikkat çeken ürünlerden. Coca Cola, Nutella gibi firmaların kişi isimlerini bastığı ambalaj kutuları 2013 yılının son aylarında inanılmaz dikkat çekti.

Sınırlı Üretim kişilere değer artışı hissi yaratmak amaçlı sınırlı hatta kişiye özel el yapımı ürünler artacak.
Yeni Satın Alma Trendleri geçtiğimiz yıl artan sanal ortamda alışveriş, alışılmışın dışında alışveriş yöntemleri (Seul metrosunda Tesco sanal marketi), yüz ve retina taraması ile kredi kartı taşımaya gerek duyulmayacak alışveriş günleri de yaklaşıyor.

Arttırılmış Gerçeklik (Augmented Reality) ise hayatımızda yeni bir döneme imzasını atacak görünüyor. İnternet üzerinden alışverişi de geçmiş kategorisine sokabilecek uygulamada Google gözlükleri ile alışverişe çıktığınızı düşünün: ihtiyaçlarınıza göre sınıflandırılmış yönlendirmelerle, reklamlarla sizi doğru mağazaya götürüp asistanlık hizmetiyle doğru reyona yönlendirecek ve beden, renk, çeşit, stil, günün modası gibi opsiyonları size sunarak alışverişin ötesinde abartılmış bir tecrübe sunacak.
Tabii Google gözlüğünü sadece alışveriş özellikleri ile sınırlamak haksızlık olur. Konusuna özel bir yazının detayı olarak başka bir yazıda ele almak gerekiyor.
Giyilebilir Teknolojiler yavaş yavaş hayatımızın bir parçası haline gelmeye başlayacak. Google gözlüğü ile birlikte kullanıcısına sağlıktan hava durumuna kadar her türlü bilgi ve desteği sağlayacak özel bir kıyafetin nasıl bir ürün olduğunu bilim kurgu filmlerinden tahmin edebiliyoruz.

Ekolojik Yaşam/Sürdürülebilirlik artan dünya nüfusuyla beslenme kaynaklarının yetmemesi sorunu ile GDO takviyeli besinler, doğal dengenin bozulması ile kaynakların tehlikeye girdiği bilinen gerçekler. Dün göz ardı ettiğimiz gerçekleri bugün masaya yatırmak ve tehlike çanlarını engellemeye çalışmak öncelikle bilim insanlarını meşgul ediyor. Tüm bu gerçekler doğrultusunda tasarımın etkilendiği en ciddi alanlardan biri de ekolojik yaşam dengesi oluyor. Bu anlamda direk olarak ürünlerin tasarımında ya da endirekt olarak verilen mesajlarda tema hep ‘sürdürülebilirlik’. Gelecek trendlerinde sürdürülebilirlik temalı ürünler, binalar, yaşam alanları, kişisel ürün kullanım alışkanlıkları değişiyor. Sürdürülebilirlik makro trendi içerisinde yenilikçi trend oluşumlarını da her yıl umarım olumlu gelişmelere sebep olacak atılımlarını yaşayacağız.

Hakkında Serpil Aymaz

Serpil Aymaz
Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi mezunu, Serpil Aymaz, okul yılları dahil olmak üzere tekstil sektöründe çalışmaya başlamıştır. Tekstil tasarım ve tekstil üretim planlaması dalında uzun yıllar yöneticilik yapmıştır. Haliç Üniversitesi, Moda ve Tekstil Tasarım bölümünde yüksek lisansını tamamladıktan sonra, 2012 yılında Kültür Üniversitesi, Moda Tasarım bölümünün kurucu ekibiyle birlikte sektör deneyimlerini ve bilgilerini aktarmak üzere öğretim görevlisi olarak göreve başlamıştır. Aynı zamanda Pozitif Desen Tasarım Ofisi olarak, yurtiçinde ve yurtdışında sektörün dev markalarına desen tasarım ve baskı öncesi hazırlık hizmeti vermektedir. 2017 yılının Mayıs ayında yaptığı defile ile kendi markası olan Misurafit’i yine kendi desen ve tasarım ve modelleri ile beğenilerinize sunmuştur. Hedefi, sektöre ilgi duyan öğrencilerine yol göstermek, en değerli varlığı olan kızı ve oğluna firması ve markasını emanet etmektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Versace’den Sanatsal Bir Tasarım

Versace’den Sanatsal Bir Tasarım Lüks şıklığın temsilcisi olan Versace’nin yeni modeli Palazzo Empire Greca, desenli …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.