Anasayfa / KÖŞE YAZILARI / DOĞRU ZAMAN NE ZAMAN?

DOĞRU ZAMAN NE ZAMAN?

BURCU POLATDEMİR/ NLP UZMANI VE PROFESYONEL YAŞAM KOÇU

DOĞRU ZAMAN NE ZAMAN?
Hayatımızda neleri şimdi zamanı değil diye ertelemişizdir hiç düşündünüz mü? O isteği, yapabilme gücünü hissedip de neleri sonraki hiç bilmediğimiz bir tarihe attık? Sonra dönüp tekrar ele aldık mı belki aldık ya da unuttuk çoktan. Beklersiniz bir türlü uygun şartlar uymaz bazen de. Maddiyat, zaman kısıtlılığı, sağlık gibi başka durumlar da olabilir. Ya da belki şöyle bir beyin fırtınası yapabiliriz. Doğru zaman dediğimiz zaman dilimin geldiğini nasıl anlayacağız? Okul bitince, çok para kazanınca, tatil bittikten sonra, önümüzdeki kışa gibi bir sürü örnekler sayabiliriz hatta burada bize ‘mükemmelci ego’ da destek verir. Şu an hazır değilsin zaten, dur biraz daha zaman geçsin, her şey tam olunca çok mükemmel olacak tarzında cümleler zihninizde döner durur. Peki, biz ne yaparız? Mesela kendimden örnek verebilirim bu zamana gelene kadar şartların olgunlaşmasını beklediğim belki de ‘’daha sonra nasıl olsa yaparım’’ diye bir sürü projemi sonraya atmışımdır düşündüğümde ama sonradan gürdüm ki bu sadece geçici süreli oyalanmalarmış aslına bakarsanız ‘doğru zaman’ dediğimiz şey göreceli. Tamamen kişilerin algısına göre değişiyor. Benim falanca olayı gerçekleştirebilmem için doğru zaman dediğim şey zihnimizin oyunu aslında. Tabi ki bazı şartları kastetmiyorum başta bahsettiğim bazı olumsuz durumlar olabilir insan hayatında elbette ki fakat EGO oyunu bambaşka inanın.
Eğer hayatımızda başlatmak istediğimiz ucundan köşesinden de olsa zaman ayırdığımızda bizi mutlu eden aktivitelerimiz varsa onları şöyle uzaklara daldıracak şekilde düşünmek bunun ilk adımı olabilir. Amaçlarımızı, hedeflerimizi başka bir vakte ertelemeden uygulamaya koymamız hem zihnimizi hem de kendimize verdiğimiz değeri arttıracaktır. Düşünsek aslında, asıl zaman şimdi değil midir yarınla ilgili olan kısımları olgunlaştırmak için belki kısa süreli beklesek de yapabileceklerimizi bu zaman diliminde yapamaz mıyız bir düşünebiliriz. Ailemize zaman ayırmak, kendinizde yapmak istediğiniz bir değişiklik, istediğiniz kitaba başlamak, sevdiğiniz bir arkadaşınızla bir araya gelmek, istediğiniz ama gidemediğiniz bütçenizi zorlamayacak küçük bir yeri görmek, işinizle ilgili şikâyetlerinizi bir günlüğüne de olsa askıya alıp ‘sahiden ne yaparsam mutlu olurum’ sorusu üzerine biraz kafa yormak, mutsuz olduğunuz aile bireyleriyle içten içe hesaplaşmalar yaşamak yerine yüzleşebilmek açık açık konuşabilmek ve bu sayede üzerimizdeki yüklerden kurtulabilmek, liste uzar gider. Bunlardan en az birini bile yapmayı deneseniz bir nebze de olsa bakış açınız değişecektir bunu bütün kalbimle söyleyebilirim. Bunun için kendimi nasıl motive ederim derseniz size naçizane tavsiyem şu olur: Olayın gerçekleştiğinizde neler hissetmiş olacağınızı vizyonlamanız olabilir. Mesela; yapmak istediğiniz bir proje var ve onu bazı nedenlerden dolayı ertelediniz askıya aldınız ama arada sizi de yoklayıp olur mu olmaz mı dedirtiyor işte o zaman hiç durmayın derim. Olayın olma anındaymış gibi neler yaşadığınızı olayın zamanı, yanınızda bulunan kişiler, o anki hissettikleriniz, olmak istediğiniz mekân hatta abartıyorsunuz demeyin üzerinizdeki kıyafete kadar betimleyin en küçük ayrıntısına kadar ve o ana gidin unutmayalım ki zihnin zaman ve mekân algısı yoktur. Siz ne kadar çok betimlerseniz zamanla zihniniz de bu olayı olabilitesi yüksek yaşanacaklar listesine alacaktır. Yani yeni bir yaşanacak listeye alındı diyecektir ve bununla ilgili tüm olumlu düşüncelerle o andan itibaren donanacaksınız. Daha önce aynı olayla ilgili düşünceleriniz ne derece OLUMSUZ olursa olsun hiç fark etmez. Zihnimiz olur mu olmaz mı şu şart oluşmadı bu şart oluşmadı diye bakmaz bir veri geldi bunu da uygulamaya koyalım der. Tabi burada sebatınız ve olayı tekrar biçiminizdeki inancın da çok etkisi var. Göreceksiniz ki bu ayrıntılı betimleme her geçen gün bu hedefinize ne kadar yakın olduğunuzu size hatırlatacak ve bu düşünceleriniz de size olumlu duygu ve davranışlar olarak size geri dönecektir. Bence denemeye değer kazandıracaktır.

Hakkında Burcu Polatdemir

Burcu Polatdemir
İstanbul Üniversitesi mezunu olan Burcu Polatdemir, ortalama 16 senedir çalışmış olduğu  perakende şirketlerinde vermiş olduğu iletişim ve motivasyon kaynaklı eğitimleri gitgide  büyüterek birçok şirketin başarısına destek olmuştur. İstanbul Üniversitesi'nde Dış Ticaret Eğitimi, La Salle Internatıonal Academy'de hazır giyim sertifika programı almış olup, iyi derecede İngilizce ve İspanyolca bilmektedir. Ortalama 2,5 senedir milliyetblog/yasamsenin bloğunda kişisel gelişim yazıları yazmakta olup, modatava.com internet sitesinde düzenli köşe yazıları paylaşmaktadır. Bu yola çıkarken onu harekete geçiren ilk duygunun ''başkalarının hayatında farkındalık yaratmak'' ve ''hayatlara bir nebze olsun ışık tutabilmek''diye belirten  Burcu Polatdemir, bu mottoyu onu harekete geçiren  en önemli motivasyon kaynağı olarak belirlemiştir. Bütün bunlarla birlikte; Avrupa ve Amerika'da katılmış olduğu seminerlerde koçluk kavramının'' insan hayatına destek''olgusuyla bütünleşmesi hayat amacının ne kadar doğru olduğunu göstermiş kendisine. Burcuileyasamsenin markasını kurarak, yaklaşık 5 senedir Nativa Coaching'te yürütmüş olduğu koçluk mentörlüğüne ve  NLP uzmanlığına kendi markasıyla devam etmektedir. Eğitimini  Almanya Münih kaynaklı VİVA Coaching and Therapy Enstitüsü aracılığıyla tamamlayan Burcu Polatdemir, Quantum alanında çalışmalar ve araştırmalar yapmaktadır. Bireysel koçluk, ebeveyn koçluğu, öğrenci koçluğu ve satış koçluğu alanlarında aktif hizmet vermektedir. Burcu Polatdemir, İletişim kurabildiği kişinin hayatına, fayda sağlayacak farkındalıklarla ışık tutabilmeyi hedeflemiş olmaktan mutluluk duyuyor ve her geçen gün bu sayının artması onun en büyük kıvanç kaynağı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Versace’den Sanatsal Bir Tasarım

Versace’den Sanatsal Bir Tasarım Lüks şıklığın temsilcisi olan Versace’nin yeni modeli Palazzo Empire Greca, desenli …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.