Anasayfa / MODA YOLU / ÖZGÜR MASUR 2017 COUTURE KOLEKSİYONU: RİTÜEL

ÖZGÜR MASUR 2017 COUTURE KOLEKSİYONU: RİTÜEL

 Özgür Masur 2017 Couture Koleksiyonu’nu Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul’a düzenlediği defile ile kamuoyunun beğenisine sundu.

Özgür Masur, tüm kumaşlarından işleme detaylarına, tamamı el işçiliği ile hazırlanan 46 parçalık couture koleksiyonunda, markasının DNA’sında yer alan çiçek formlarına deneysel bir bakış kazandırıyor.
İnce ve usta işçilik kalitesiyle bilinen Özgür Masur kreasyonları, yeniden yapılandırılmış silüetler ile işlemeye yapılan cesur girişimleri içeriyor. Özgür Masur tasarımlarının ana formu olan çiçeklere, doğaya hayat veren fotosentezi ele alarak yaklaşan Masur, ışıktan gelen bu hayat enerjisini gizli bir bahçe düşüyle deneysel bir keşfe dönüştürüyor. Özgür Masur’un ikonikleşen çiçek formlarının, uçan karınca gibi futuristik figürlerle birleştiği koleksiyon, yalın ve güçlü ifadeleriyle dikkat çekiyor.

Özgür Masur, 60’ların yuvarlak hatalarını 70’lerin asi ve abartı detaylarıyla birleştirdiği koleksiyonunda; dönemin özgüveni yüksek ve natürel ruhunu ışıltılı bir dilde yeniden yorumluyor. Modaya yön veren tavırı ise, kadının kendini yükseltmek için moda ile yaşadığı “ritüel”e atıfta bulunuyor.

Özgür Masur Ritüel Koleksiyonu’na ilham olan kadınları; “60’lar ve 70’ler, modanın yeniden bir ritüele dönüştüğü dönemi işaret ediyor. Bu dönemde; kadınların kendine has ve özgüveni yüksek tavrı, koleksiyonun da ruhunu çizdi. Dönemi, hakkını vererek yaşayan, sosyal statüsünün de getirdiği rahatlıkla hayatı snobe eden, kendi modasını yaratan kadınlar vardı hayalimde. Modaya uyum sağlayan değil, yön veren kadınların ritüellerini beraber yaşıyoruz.” sözleriyle anlatıyor.

Defileye katılanlar arasında; Derin Mermerci, Gülşen, Şule Zorlu, Edwina Sponza, Yıldırım Mayruk, Hakan Yıldırım, Burcu Esmersoy, Gülşah Alkoçlar, Aslışah Alkoçlar, Neslişah Alkoçlar, Bade İşçil, Nebahat Çehre, Funda Arar, Özge Ulusoy, Hazar Ergüçlü, Hazal Kaya, Meriç Aral, Selin Demiratar,Emina Sandal, Sedef Avcı, Öykü Serter, Ahu Yağtu, Eliz Sakuçoğlu, Başak Dizer, Deniz Marşan ve Elif Gönlüm yer alıyordu.

ÖZGÜR MASUR HAKKINDA

Özgür Masur, 1979 yılında İstanbul’da doğdu. 2001 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Sanatları Bölümü Giyim Tasarımı dalından mezun oldu. Aynı sene LeShow Moscow’da “Geleceğin Tasarım Yıldızı” ödülüne layık görüldü. 2002 ile 2008 yılları arasında CPD Dusseldorf ve Pret-a-Porter Paris’e katıldı. Bu dönemde çok sayıda tekstil firması için “Koleksiyon Danışmanlığı” yaptı. 2008’de ilk koleksiyonunu Galata Moda Festivali’nde sergiledi. Aynı sene kendi ismini taşıyan markasını yarattı ve ilk showroom’unu açtı.

Magnum, L’Oreal Paris, Batik ve Zen Diamond’ın aralarında bulunduğu çeşitli markalarla iş birliği yaptı. 2009 senesinden beri Istanbul Fashion Week’te (IFW) güçlü bir duruş sergiliyen ve Avrupa ile Orta Doğu’da büyük bir başarı elde eden Masur, 2014 yılında Amerika’nın en büyük moda etkinliklerinden birisi olan Los Angeles Fashion Week’in kapanış defilesini gerçekleştirmek üzere davet edildi ve koleksiyonunu sundu.

Moda Tasarımcıları Derneği’nde Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Masur, belirli zamanlarda Marmara Üniversitesi’nde tekstil ve moda tasarımı üzerine dersler ve workshop’lar vermektedir.

Modernize edilmiş dikiş tekniklerinden faydalanan, yarattığı yeni formları çeşitli renkler ve el yapımı işlemelerle bir araya getiren Özgür Masur kreasyonları; zamansız ve sofistike siluetleri, oldukça feminen ve lüks kavramının altını çizen bir çizgide sunuyor.

Hakkında Modatava

Modatava

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Levi’s İlkbahar/Yaz 2020 Sezonunda Kaliforniya ile Fas’ı Buluşturuyor

Levi’s® Made & Crafted® Koleksiyonu, İlkbahar/Yaz 2020 Sezonunda Kaliforniya ile Fas’ı Buluşturuyor Yumuşak, nötr çöl …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.