Anasayfa / MANŞET / THE FUTURE OF FASHION / MODANIN GELECEĞİ

THE FUTURE OF FASHION / MODANIN GELECEĞİ

 Moda o kadar hızlı dönüşüyor ki artık ilkbahar- yaz ya da sonbahar kış koleksiyonları adı altında tasarımlar yapmak yetersiz kalıyor. Dijital dönüşümüm yarattığı içerik patlaması ve milyonlarca kişi arasında saatler içinde yaşanan ve ABD’den Avrupa’ya, Avrupa’dan Asya, Uzakdoğu, Afrika’ya uzanan etkileşim moda trenlerini sezonluk olmaktan çıkardı. Modayı artık sadece Hoollywood yıldızları değil, Afrika’nın herhangi bir köşesinde yaşayan kasabalı kadının giydiği ve sosyal medya hesabında paylaştığı bir post-paylaşım bile etkiliyor.

Peki, bu dijitalleşme çağı moda dünyasını nasıl dönüştürüyor, modanın geleceğinde ne var, konfeksiyon üreticileri ne yapmalı? Türkiye’de henüz bu konular gündemde yok. Oysa global tasarım dünyası ‘The Future of Fashion‘ başlığı altında bu konuyu tartışıyor, gelecek için planlamalar yapılıyor.

Bireysel moda çağındayız

Boston Sanat Müzesi’nde Moda Sanatları Küratörü olarak çalışan Michelin Finamore, fashion dünyasının mevcut durumunu ‘Bireysel moda çağındayız’ cümlesiyle özetliyor ve şöyle değerlendiriyor: “Çağdaş modanın ve teknolojinin kaynaşması var. Modada kişisel ifade patlaması var. Dijital baskının yükselişi var. Vücudunuzda giymek istediğiniz görüntüleri seçebileceğiniz çok sayıda web sitesi var, bu oldukça şaşırtıcı. Devrim yaratan kumaşlar, cep telefonunuzu şarj eden katlar ve özel olarak hazırlanmış 3D baskılı elbiseler ile karşı karşı karşıyayız.”

Hakkında burak

Avatar

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Machka Zarafetiyle Yeni Yılın İlk Günlerine Işıltılı Bir Karşılama

Machka Zarafetiyle Yeni Yılın İlk Günlerine Işıltılı Bir Karşılama Feminen görünümü kusursuz el işçiliği ile …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.