Anasayfa / MAGAZİN / YERLER VE İZLERİ

YERLER VE İZLERİ

 İlkem Özar’ın ilk kişisel sergisi “Places & Traces / Yerler ve İzleri”, 25 Mayıs Çarşamba günü Zorlu Center içinde bulunan Zanzibar Restaurant’da sanatseverlerle buluşacak.14 Haziran’a kadar gezilebilecek sergisinde dünyanın farklı bölgelerinde çektiği fotoğraflarla ziyaretçileri egzotik bir gezintiye çıkaracak.

Fotoğraf sanatına merakı erken yaşlarda başlayan İlkem Özar, babasının görevinden dolayı farklı ülkelerde geçen çocukluğundan itibaren yeni kültürleri öğrenmeyi, araştırmayı ve gözlemlemeyi hayatının doğal bir parçası olarak benimseyerek fotoğraf merakını beslemeye devam etmiş. Yaşadığı yerlerden, seyahatlerinden ve insanlardan ilham alarak tam 20 yıl önce fotoğraf çekmeye başlayan Özar, kurumsal iş hayatında yönetici pozisyonunda görev yapmasına rağmen, hobi olarak başlayan fotoğraf tutkusundan asla vazgeçmemiş. Profesyonel fotoğrafçılığa geçiş sürecinde kendisini geliştirmek adına çeşitli atölye çalışmalarına katılan ve ünlü fotoğraf sanatçısı Niko Guido’dan eğitim alan İlkem Özar, yurt içinde ve yurt dışında çeşitli platformlarda layık görüldüğü derecelerle kendisine yaptığı yatırımın meyvesini almış. “Places & Traces / Yerler ve İzleri” sergisinde sanatseverlerin beğenisine sunulan fotoğrafların da birçoğu uluslararası yarışmalarda ödül almış eserler.

Sergi Küratörü Ayşe Pınar Akalın: “İlkem Özar’ın fotoğraflarında mistik bir gizem, romantik bir masumiyet, güçlü bir tasvir var”

İlk kişisel fotoğraf sergisi “Places & Traces / Yerler ve İzleri”ni İstanbullu fotoğraf meraklılarıyla buluşturacak olmanın heyecanını yaşadığını belirten İlkem Özar, seyahat etmenin büyüsünün yıllar geçtikçe içinde büyüyerek devam ettiğini ve fotoğraf tutkusunu güçlendirdiğini dile getirdi. Özar, “Fotoğrafın, gezdiğim mekânları ve oradaki ruhu yansıtmak için en anlamlı paylaşım yolu olduğunu düşünüyorum. Kişisel yolculuklarımın bir yansıması olan fotoğraflarımı sergiler aracılığıyla diğer fotoğraf tutkunlarıyla paylaşmak, yolculukların tadını bir kat daha artırıyor” diyerek sergilerin sanatçı-izleyici arasındaki etkileşimi kuvvetlerinden değerli platformlar olduğuna vurgu yaptı.

“Places & Traces / Yerler ve İzleri” ile ilgili görüşlerini paylaşan sergi küratörü Ayşe Pınar Akalın ise, “İlkem Özar’ın, Güney Doğu Asya’da Myanmar, Laos ve Vietnam’da günlük hayatın içinde ve tapınaklarda çektiği fotoğraflarında mistik bir gizem, romantik bir masumiyet, hiç görmemiş olsak da o yerlerin dokusunu, doğasının renklerini ve yaşamını bize getiren güçlü bir tasvir var” dedi. Akalın, sözlerine şöyle devam etti: “İnle Gölü’nde ufak sandalların üzerinde ayaklarıyla kürek çeken balıkçının, Venedik’in mor ve mavinin tonlarında dizilmiş gondollarının, Tuz Gölü’nde gün batımında dans eden balerinin ortak noktası , hepsinde çok güçlü bir kompozisyon ve renk ahenginin olması ve izleyicide uyandırdığı duygu yoğunluğu”.

Sanatçı hakkında

1970 Venezuela doğumlu olan İlkem Özar, Boğaziçi Ekonomi’den sonra Fransa’da master yapmış ve çok çeşitli uluslararası firmalarda yöneticilik görevlerinde bulunmuştur. Şu anda Intel Security’de Genel Müdür olarak çalışmaktadır.

Özar’ın katıldığı ve ödüle layık görüldüğü fotoğraf yarışmaları

Perpignan Photo Culture, V Salon International Photographic, Le Catalan 2016

4 th Greek Photographic Circuit 2016

WPG GRAND Circuit –SERBİA 2015

WPG GRAND Circuit –MONTENEGRO 2015

WPG Grand Circuit Bosna Hersek 2015

International Salon of Photography “PHOTO ARTIST 2015″

1st, N.E.W. BI-CONTINENTAL PHOTO CIRCUIT 2015

”3rd OLYMPIC PHOTO CIRCUIT 2015”

Indian Summer 2015 – Prag

ALEKSINAC CIRCUIT 2015

PCA-Exhibition BALKAN DREAM 2016

Hakkında Modatava

Modatava

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Türkiye Altın Marka Ödülleri Sahiplerini Buldu

Türkiye Altın Marka Ödülleri Sahiplerini Buldu Halkın kalbine değen markaların ödüllendirildiği Türkiye Altın Marka Ödülleri …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.