Anasayfa / EKO-MODA / CLICK&COLLECT MAĞAZANIZA NE KAZANDIRIR?

CLICK&COLLECT MAĞAZANIZA NE KAZANDIRIR?

 Online alışveriş süreçleri gelişmeye devam ederken, sürecin en önemli aşamalarından biri olan siparişin müşteri tarafından teslim alınması da boyut değiştiriyor. Dijitalleşen dünyanın yeni teslimat seçeneği olarak adlandırılan Click & Collect ile e-ticaret müşterileri siparişlerini ne zaman ve nereden teslim alabileceklerini kendileri belirleyebiliyorlar. Kullanıcılar online alışverişlerini yapıyor, ardından kargo beklemelerine gerek kalmadan, kendilerine en yakın mağazadan kasada sıra beklemeden, aynı gün siparişlerini teslim alabiliyor, dilerlerse anında iade edebiliyor ya da değiştirebiliyorlar.

Markaların dijitalleşme süreçlerini en üst seviyeye çıkaran teknolojik ve inovatif çözümler sunan Positive’in Kurucu Ortağı Caner Istı’nın verdiği bilgilere göre, Click & Collect, hem müşterilere hem de perakende markalarına birçok avantaj sağlıyor. Istı, müşteri ve marka perspektifinde değerlendirildiğinde Click & Collect’in kazandırdıklarını şöyle sıraladı:

Müşterinin kazanımları:

Zamandan tasarruf
Kasada sıra beklemeden, mağazaya girip Click & Collect için özel olarak ayrılmış alandan siparişini teslim alıp çıkabilme avantajı sunuyor.

Kargo sürecini ortadan kaldırma
Kargonun teslim edilmesini beklemeye gerek kalmadan, siparişin aynı gün teslim alınabilmesi ve kargo ücretinin olmaması cazip teklifler olarak öne çıkıyor.

Lokasyon özgürlüğü
Tüketicinin, markanın dilediği herhangi bir mağazasından siparişini teslim alabilmesi tüketiciye lokasyon seçebilme özgürlüğü sağlıyor.

Teslim alma zamanı özgürlüğü
Tüketici, siparişini teslim alacağı noktayı seçerken, teslim alacağı zaman aralığını da kendisi belirleyebiliyor.

Değişim/iade kolaylığı
Ürünü mağazada deneyerek hemen değiştirebilmek ya da iade talebinde bulunabilmek gibi durumlarda müşteri anında çözüme ulaşıyor.

Markanın kazanımları:

Ciro artışı
Click & Collect, sunduğu pratiklik ve yaşattığı ‘esnek teslimat’ deneyimi ile tüketicilerin markayı daha çok tercih etmesini sağlıyor.

Fiziksel mağazanın satışlarına katkı
Mağazaya ürününü teslim almaya gelen tüketici, mağazadan da yeni bir ürün satın alabiliyor. Bir İngiliz perakendecisi, ürünlerini teslim almak için gelen her dört tüketicisinden birisinin mağazadan tamamlayıcı ya da yeni bir ürün satın aldığını belirtiyor.

Marka algısı ve prestij
Tüketiciler, teknolojiyi kullanarak hayatlarını kolaylaştıran markaları seviyor. Tüketici gözündeki bu dijitalleşme ve inovasyon algısı markaya prestij kazandırıyor.

1 saatte teslimat mümkün
Türkiye’de Click & Collect’in henüz yeni yeni uygulandığını belirten Istı, “Geçtiğimiz yıldan itibaren perakende markaları teslimat seçeneklerine mağazadan teslimatı da eklemeye başladılar. Günümüzde birçok firma bu süreci, internet deposundan müşterinin seçtiği mağazaya sevkiyat yaparak, genelde ertesi gün teslimatı gerçekleştiriyor. Positive olarak çözüm sunduğumuz perakende markalarına, geliştirdiğimiz mağaza yönetim sistemleri ve mağazanın süreci yönetmesini sağlayan özel tablet uygulamalarımız ile kullanıcının mağaza stoklarından da alışveriş yapmasını sağlıyoruz. Böylece sipariş verdikten 1 saat sonra bile teslim alabiliyorlar” dedi.

Hakkında burak

Avatar

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

3 YIL SONRA EVE DÖNÜYOR

Moda sektörünün çok yakından takip ettiği ‘modest fashion’daki en son global trendler ve yenilikler, 20 …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.