Anasayfa / MAGAZİN / İLHAMIN GEOMETRİSİ

İLHAMIN GEOMETRİSİ

Genç sanatçı ve tasarımcıları desteklemek amacıyla kurulmuş olan ARMAGGAN Art & Design Gallery’nin, geometri, heykel ve mimariyi Altın Oran’da buluşturan “İlhamın Geometrisi” karma heykel sergisi başladı. 16 sanatçının eseriyle katıldığı sergi 28 Mayıs’a kadar açık kalacak.

Sergi küratörü ve galeri yöneticisi Şanel Şan Sevinç sergi konusunda, “Bu serginin çıkış noktası, ilk düşüncesi, kıvılcımı ‘mimari’den gelir. Mimarlık her zaman ilgimin odağında yer alan disiplinlerden biri olmuştur. Usta mimarları sanatçılardan hiç bir zaman ayırmamışımdır. Odağımda yer alan bir disiplin de heykeldir. Heykeltıraşların bir tür sihir barındırdıklarına inanırım. Yapımı, yolculuğu, tekniği, düşüncesi, yaşaması, anlatması hep zor ama sonuç bir o kadar dahiyanedir. Üç boyut, zorlayıcı, sınır tanımayan kimliği ile kitlelere ulaşmada, hafızalara kazınmada, yüzyıllara meydan okumada rakipsizdir. Galerimizin de yer aldığı Tarihi Yarımada’da bu rakipsizliği Mimar Sinan başta olmak üzere tüm mimarlara, ustalara, zanaatkarlara her gün selam ederek hatırlıyoruz. Bir fasulyenin bir şehirde nasıl bir çekim merkezi yaratabileceğini Anish Kapoor ile öğreniyoruz, Frank Gehry’nin bir şehrin kaderini değiştiren müzesini alkışlıyoruz.” dedi.

ayla algan

Ortak paydada bu disiplinleri birleştiren deyim yerindeyse ekmek-su işlevi gören bilginin ise şüphesiz ‘geometri’ olduğunu ileten Sevinç, “Şiirsel bir kelime bence geometri. Her anımızda, yaşamımızda fark etmeden bize eşlik ediyor. Olmayanı resmetmeye, var olanı kuvvetlendirmeye, estetiğe güzelliğe yaşama her an sessiz sedasız sızıyor. Bu sergide istedim ki farklı yönlerde, malzemelerle ve felsefe ile çalışan değerli heykeltıraşlar, ilhamlarında aracı olan, ilhamları ile aralarından su sızmayan geometriyi düşünsün, doğanın sunduğu bu mükemmel oranlar, formlar ve birleşimi üzerine bugünkü yorumlarını sunsunlar. ” diye belirtti.

Geometriden ilham alan eserlerin geometriye ithafen bir arada görüldüğü sergide, Ahmet Özparlak, Aysun Bozuklu, Deniz Pireci, Dinçer Güngörür, Emel Vardar, Gül Delemen, Hülya Sözer, Mahmut Aydın, Malik Bulut, Mehmet Kutlu, Mustafa Akkaya, Nadia Arditti, Nergiz Yeşil, Neşe Çoğal, Nilay Özenbay ve Tan Taşpolatoğlu gibi sanatçılar yer aldı.

“İLHAMIN GEOMETRİSİ”

05 Nisan – 28 Mayıs 2016

ARMAGGAN ART & DESIGN GALLERY

Nuruosmaniye Caddesi No: 65, Nuruosmaniye, İstanbul

Hakkında Modatava

Modatava

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Türkiye Altın Marka Ödülleri Sahiplerini Buldu

Türkiye Altın Marka Ödülleri Sahiplerini Buldu Halkın kalbine değen markaların ödüllendirildiği Türkiye Altın Marka Ödülleri …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.