Anasayfa / MEKAN / BALAT ANTİKACISI TEOS ANTİK

BALAT ANTİKACISI TEOS ANTİK

 İstanbul’un kültür mozaiği olan Balat’ta bulunan Teos Antik, Osmanlı’dan Anadolu’ya, Rusya’dan İtalya’ya kadar geniş bir yelpazeye uzanan antika eserlere ev sahipliği yapıyor. Antika severleri, tarih sahnesinde rol almış eserlerle buluşturan Balat’ın renkli antikacısı, düzenlediği atölye çalışmaları ile gençlere ve kadınlara deri dokuma, takı tasarımı, kavanoz boyama gibi eğitimler de veriyor.
Teos Antik, asırlık birçok eseri içinde barındırıyor. Yaklaşık 500 esere ev sahipliği yapan antikacı, ağırlıklı olarak 18’inci ve 19’uncu yüzyıl Avrupa’sının, Sovyet Rusya’nın ve Osmanlı’nın izlerini taşıyor. Anadolu’nun birçok ilinden de çeşitli parçaların yer aldığı Teos Antik’te, yün eğirmek için kullanılan çıkrık, buğdayla sapını birbirinden ayıran düven, el dokuması halılar, yarım asırlık Kütahya çinileri, duvar mozaikleri gibi sayısız el emeği eserler ziyaretçilerini bekliyor.

 Asırlık eser ve objelerin yanı sıra genç sanatçılara ait sanat eserleri de sanatseverlerin beğenisine sunan Teos Antik’te düzenlenen atölye çalışmaları ile, gençlere ve kadınlara hobi kazandırmak da amaçlanıyor. Hafta sonları düzenlenen atölye çalışmalarında deri dokuma, takı tasarımı, kavanoz boyama gibi çeşitli eğitimler düzenleniyor.

Teos Antik’in kurucusu iş adamı Mehmet Teoman Ünligil, “Antika, vefa duygusunun en anlamlı yansıması. Hele ki eski eşyalara dokunduğunuzda ya da baktığınızda o günlere gitmek, o duyguları yaşamak tarifsiz bir haz veriyor. Eski İstanbul ruhunu yaşamaya devam eden ve mahalle kültürünü sürdüren ender semtlerden biri olan Balat’ta, antika eserler ile genç sanatçılara ait modern eserleri bir arada sunuyoruz. Bir başka ifadeyle, eski ve yeniyi buluşturuyoruz” ifadelerini kullandı.

Hakkında burak

Avatar

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dilara Koçak’tan Starbucks Mutfak’a İki Yeni Lezzet

Dilara Koçak’tan Starbucks Mutfak’a İki Yeni Lezzet Starbucks, kahvedeki uzmanlığını mutfağa taşımaya devam ediyor. Starbucks …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.