Anasayfa / KÖŞE YAZILARI / TAKININ ALTIN ÇAĞI

TAKININ ALTIN ÇAĞI

 Fulya Öztürk Placing

Stratejik İmaj ve Stil Danışmanı, Yaşam ve Oyuncu Koçu

http://www.facebook.com/fulyaozturkplacing

http://twitter.com/FOzturkPlacing

fulyaozturkplacing@gmail.com

TAKININ ALTIN ÇAĞI

Nasıl da çekti sizi başlık değil mi? Burada sadece takılardan söz edeceğimi sanıyorsanız yanılıyorsunuz zira her yazıda kulağınıza bir ‘küpe’ vermeden edemiyorum biliyorsunuz. Genel olarak 90’lı yıllar geri döndü modada. Hem de ne dönüş! O zamanlar da takıya bu kadar meraklıydık ama bu zamanın takıları bambaşka.

Bir kere sadece 90’ları içermiyor. Aralarında gotik takılar da var, Viktoryen dönemden takılar da. Hatta bu yılın orjinal takıları da. Hepsini tak, karıştır birbirleriyle de iyi gidiyorlar. 90’lar modasıyla gelen vitrinler üzerinde de konuşalım. Takılarde neler görüyoruz? Bol bol imitasyon takılar. Maya ve Antik Yunan takıları ağırlıkta fakat Antik Anadolu takıları da pek iyi gidiyor birlikte. Zira bölgeler farklı da olsa antik dönem aynı zaman dilimine ait; görünümleri de çok yakın birbirlerine. Hepsi teknolojik açıdan gayet başarılı kalıplara dökülmüş, özenle tasarlanmış birbirinden güzel takı… Türk aksesuarlarıyla günden güne daha çok gurur duyduğumu söylemeliyim. Yurtdışındakiler toz kondurmuyor hatta memleketimin aksesuarları daha az maliyetle, daha çok çeşitle, daha kaliteli yapılıyor bilesiniz.

Ayrıca altın ve mücevher nasıl da unutuldu görüyor musunuz? Altın fiyatları artarken imitasyon faklı bir yönden iyi bir kaçış yolu oldu. İyi de oldu… Kişisel olarak istediğiniz mücevheri getirin bir mavi boncuğun veya mercan bir kolye ucunun yerini hiçbir pırlanta tutamaz kanaatindeyim. Takıya karşı duygusal bir bağ kurulmalı. Bunu çoğu kişi atlıyor.

Maneviyat… Hangi takıyı neyle takacağımıza karar verirken düşündüğümüz kadar birbirbirimize ne yaptığımızı düşünmeye vakit ayırmıyoruz. Vitrinlere baktığımız kadar kitapçılarda kafa yormuyoruz. Kendimizi parlatmak ne ise bakış açımızı aydınlatmak için bu kadar durup düşünmüyoruz. Mutlak olarak bir konuya takılıp kalmak sürekli düşünüp düşünüp kabuslar görmek tercih edilir oldu nedense. Neden aklımızı şu kristal taşlar kadar parlatamıyoruz?

Bir kere en çok gördüğüm psikolojik trend “o yaptı ben de yapayım/yaparım trendi” Sen kendini buna uygun görüyor musun? Sen bu musun? Bir düşünmeli… “O dekolte giyiyorsa ben de giyerim” “Onda apartman topuk ayakkabılar varsa ben de alırım” ya da “Filanca şu partiye oy verdi o sebepten sempatim var” diyenleri duymadık mı Haziran seçimlerinden önce? Özenmek değildir hayat kurmak… Sempati değil sizi kurtaracak olan; geleceğinizi inşa etmektir. Tıpkı takılara gösterdiğiniz hassaslık gibi hatta daha fazlasını hak ediyor geleceğinizin görünüşü…

 

Hakkında Fulya ÖZTÜRK PLACING

Fulya ÖZTÜRK PLACING
Yakın arkadaşlarından başlayarak onları aşkın kişinin cesaretle adım atamadığı ve tıkandığı alanlarda verdiği tavsiyelerle hayatını değiştirmiştir. Freelance şirket danışmanlıklarıyla Stratejik İmaj & Stil Danışmanlığı, Yaşam ve Oyuncu Koçluğu’nda kariyerde karar kılan Fulya Öztürk Placing’in, Kanal 6, NTV, Dünya Gazetesi, Ciner Yayın Holding ve MPR İletişim Danışmanlığı’nı kapsayan medya deneyimi 17 yılı bulmaktadır. Kamera arkası işler, editörlük ve muhabirlik yaptı, ünlü bir yazarın ödüllü bir öyküsünden uyarlama bir kısa film çekti. İSTEK Özel Uluğbey Lisesi, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV Sinema ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Gösteri Sanatları Merkezi Tiyatro Oyunculuğu mezunudur. Çok iyi seviyede İngilizce, orta düzeyde Almanca, orta düzeyden az ve geliştirdiği Danca, Fransızca, İspanyolca ve İsveççe bilmektedir. Bir uluslararası festival ve yarışma filmi için İran asıllı İsveçli bir yönetmenin kısa filminde başrol ve Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde bir öğrenci kısa filminde rol almıştır. 1993’ten bu yana vokal olarak müzikle ilgilenmektedir. Lise orkestrasında geri vokalde Altın Mikrofon Liselerarası Müzik Yarışması’na katıldı; birkaç yıl sonra Mimar Sinan Şan Bölümü’nden en iyi dereceyle mezun bir isimden 2,5 ay şan dersleri alarak konservatuar çalışmalarına katıldı; arkadaşı Bora Çeliker ile demo kaydı bulunmaktadır. Halen özellikle jazz şarkılarını iyi söylemektedir;. Hobileri moda ve ürün tasarımı yapmak, şarkı söylemek, müzik dinlemek, kitap okumak, arkadaşlarıyla görüşmek, film izlemek, konserlere gitmek, resim yapmaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

DİNLİYORLAR FARKINDA MISINIZ?

Çocuk gelişimindeki 0-7 yaşın önemini birçok yazımda değiniyorum. Bu yazımda etrafında çocuk olan tüm bireylerin …

1 Yorum

  1. Fulyacim, yazilarin gayet guzel, yuregine saglik. Yazarken baska seylerw anlam kazandiman da cok hos.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir