Anasayfa / KÖŞE YAZILARI / KALELER VE ŞATOLAR

KALELER VE ŞATOLAR

 Fulya Öztürk Placing

Stratejik İmaj ve Stil Danışmanı, Yaşam ve Oyuncu Koçu

//www.facebook.com/fulyaozturkplacing

//twitter.com/FOzturkPlacing

fulyaozturkplacing@gmail.com

KALELER VE ŞATOLAR

Gün geçmiyor ki trendlere yenileri ekleniyor. Başarı onları takip etmekte. Sadece duymak yetmez; uygulamak da gerekir. Yoksa modayı yakalayamazsınız. Bir de başkalarının sizi engellemesine veya söylediklerine kulak asmamalısınız. Hatta bu kişiler büyük kitlelerde olsalar bile…

Son yıllarda Avrupa’da düğünlerde kullanılan mekanlarda tarihi binalar başı çekmeye başladı. İngilizler ve Kuzey Avrupa bizim kale veya malikane dediğimiz şatafatlı tüm bu binalara kale, Orta Avrupalılar ise şato diyor. Bu binalarda düğün yapmak eşinizle hayatınızda bir kez yaşadığınız bu mutlu güne inanılmaz bir atmosfer katıyor. Bu gelenek İngiltere, İrlanda, İskoçya, Danimarka, Fransa ve Avusturya’da yaygın.

Bir kere tarihi yönden önemleri var. Kendinizi prens ve prenses ya da dük ve düşes gibi hissediyorsunuz. Hem dış hem iç dekorasyon şaşaalı ve güzel; düğün fotoğrafları inanılmaz sonuçlar veriyor. Servis de otelleri aratmıyor çünkü bu binalara sahip aileler içlerinde oturmadığı ve yönetimi turizm otelcilik profesyonelleri ellerine bıraktığı için her talebinizi karşılayabiliyorlar. Ücretlendirmenin yüksek olmasından korkabilirsiniz fakat inanın lüks bir otelden veya belirlediğiniz bir kır düğününe yapacağınız dekorasyon ve catering masrafından çok değil.

Her zamanki gibi Türkiye’deki tercihlerle kıyaslamak istiyorum. Tutturmuşuz bir Çırağan Sarayı gidiyoruz diyeceğim… Onca güzel tarihi binamız var sırf kiralaması fazla pahalı görünmeyecek diye kimse yanaşmıyor. Beylerbeyi Sarayı’mız, Küçüksu Kasrı’mız, Malta Köşkü’müz bana kalırsa muazzam güzeller… Malta Köşkü’nün servisini hiç denediniz mi? Sıradan bir günde yabancı misafirlerimizi ağırlamıştık o gün bile muhteşemdi çünkü profesyonellerin elinde… Manzaraları süper, binalar, mobilyalar şaşaalı.

Yazının başlangıcını okuduğunda “Avrupa’da nasıl şato kiralarım?” diye plan yapmaya başlayan ve ağzı sulananlara önerim önce milli değerlerimize sahip çıkmamız. Kaleler ve şatolar onların değerleri, saraylar, köşkler ve kervansaraylar da bizim değerlerimiz. O yüzden bir çoğu Milli Saraylar dairesine bağlı ve her gün bakımları da yapılıyor. Bir gün sizler de ilgi gösteresiniz diye…

Hakkında Fulya ÖZTÜRK PLACING

Fulya ÖZTÜRK PLACING
Yakın arkadaşlarından başlayarak onları aşkın kişinin cesaretle adım atamadığı ve tıkandığı alanlarda verdiği tavsiyelerle hayatını değiştirmiştir. Freelance şirket danışmanlıklarıyla Stratejik İmaj & Stil Danışmanlığı, Yaşam ve Oyuncu Koçluğu’nda kariyerde karar kılan Fulya Öztürk Placing’in, Kanal 6, NTV, Dünya Gazetesi, Ciner Yayın Holding ve MPR İletişim Danışmanlığı’nı kapsayan medya deneyimi 17 yılı bulmaktadır. Kamera arkası işler, editörlük ve muhabirlik yaptı, ünlü bir yazarın ödüllü bir öyküsünden uyarlama bir kısa film çekti. İSTEK Özel Uluğbey Lisesi, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV Sinema ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Gösteri Sanatları Merkezi Tiyatro Oyunculuğu mezunudur. Çok iyi seviyede İngilizce, orta düzeyde Almanca, orta düzeyden az ve geliştirdiği Danca, Fransızca, İspanyolca ve İsveççe bilmektedir. Bir uluslararası festival ve yarışma filmi için İran asıllı İsveçli bir yönetmenin kısa filminde başrol ve Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde bir öğrenci kısa filminde rol almıştır. 1993’ten bu yana vokal olarak müzikle ilgilenmektedir. Lise orkestrasında geri vokalde Altın Mikrofon Liselerarası Müzik Yarışması’na katıldı; birkaç yıl sonra Mimar Sinan Şan Bölümü’nden en iyi dereceyle mezun bir isimden 2,5 ay şan dersleri alarak konservatuar çalışmalarına katıldı; arkadaşı Bora Çeliker ile demo kaydı bulunmaktadır. Halen özellikle jazz şarkılarını iyi söylemektedir;. Hobileri moda ve ürün tasarımı yapmak, şarkı söylemek, müzik dinlemek, kitap okumak, arkadaşlarıyla görüşmek, film izlemek, konserlere gitmek, resim yapmaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

COPY PASTE MODASI

2017 yılı moda dünyası açısından oldukça sıradandı. Birçok genç modacı tanıdık, onlarca defileyi izledik, TV’de  …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.