Anasayfa / KÖŞE YAZILARI / ÇÜNKÜ HAMİLE GİYİMİ!

ÇÜNKÜ HAMİLE GİYİMİ!

 Fulya Öztürk Placing

Stratejik İmaj ve Stil Danışmanı, Yaşam ve Oyuncu Koçu

//www.facebook.com/fulyaozturkplacing

//twitter.com/FOzturkPlacing

fulyaozturkplacing@gmail.com

HAMİLE GİYİMİNİN ZORLUKLARI

Bütün hamile kadınlar benim ne anlatmak istediğimi çok iyi anlayacak eminim. Hamilelerin giyim alışverişi çok zor… Sebebi başlı başına ürün eksiklikleri… Pahalılar, çeşit yok, seri üretim de yok ve tasarımın eli buraya hiç kaymamış. Tüm dünyada bu sorunlar yaşanıyor.

Bir porselen yemek takımı firmasının reklamı dönüyordu TV’de geçen aylarda; “Çiçek 50 lira düğün çiçeği 350 lira. Tıraş 30 lira damat tıraşı 150 lira. Düğün denince fiyatlar katlanır. Bu firmada ise bu böyle değil…”Hah işte! Hamilelik deyin, fiyatlar işte böyle hızlıca tırmanışa geçiyor. Hamile kıyafetleri yerine büyük beden kıyafet bulsanız diyelim, onların fiyat ortalaması normal beden kıyafetlerin fiyatlarıyla neredeyse birebir aynı olur. Ama hamile giyim mağazalarına gidin, en ucuz parçalar bile normal bedende olması gerektiğinden en az üç kat pahalı, çok pahalı giyim parçaları ise normal giyimin 10 katını buluyor.

Hamile giyimciler ne yapıyorlar normal bedenlerden farklı olarak? Ya pamuklu tişörtleri geniş etekli (A kesim) dikiyorlar ya pantolonlara bollaştırılmış ek bel parçası ekliyorlar ya da elbiseleri robadan (göğüs altı) büzüp gerisini kloş (bol etek) bırakıyorlar. Ek işçiliği çok fazlaya mal olmayan giyim parçaları bunlar. Peki fiyatlar neden normal kıyafetlerin 3-10 katı arasında değişiyor? Çünkü hamile giyimi! Ömrünüz boyunca çok az defa yaşadığınız bu deneyimler için paraya kıyacağınız düşünülüyor. Kendinizi daha özel hissetmek için paraya kıyacağınız… Yoksa giyiminizdeki tüm materyaller uçsuz bucaksız bilinmeyen sırlar ülkesinden getirtilmiyor; altın iğneler ve ipliklerle de dikilmiyor.

İç çamaşırları ve külotlu çoraplarda da aynı vahamet yaşanıyor – pahalılar ve bedenler o kadar da hamile bedeni değil. Ünlü bir çorap mağazasından en büyük beden alabileceğiniz bir külotlu çorap, yalnızca 38 beden bir kadının hamileliği düşünülerek üretilmiş ve buna XL denilmiş. Onların bakış açısıyla iri bir kadın hamile kalamaz. Şişman demiyorum – iri. Yani hamile külotlu çoraplarında XXL yok, maalesef yok. Ünlü iç giyim markalarının külotları da yine 38 beden bir kadının hamileliğine göre. O zaman diyorsunuz büyük beden kadın çamaşırlarına bakayım; onların ise bel lastiği belinizin ve hamile karnınızın tam ortasından lastik geçecek şekilde kalakalıyor.…

Ayaklar da hamileliğin ileri aylarında ödem topladıkça enlemesine genişliyor. Maalesef bu düşünülerek yapılmış yumuşak ve eni geniş kadın ayakkabısı da yok. Ayak numarası büyük olan demiyorum, eni geniş. Bakalım. Çok sıkışırsanız erkek ayakkabısı alırsınız yoksa özel ayakkabı mı yaptırırsınız karar sizin!

Tüm bebek bekleyen kadınlara giyim konusunda iyi şanslar diliyorum.

Hakkında Fulya ÖZTÜRK PLACING

Fulya ÖZTÜRK PLACING
Yakın arkadaşlarından başlayarak onları aşkın kişinin cesaretle adım atamadığı ve tıkandığı alanlarda verdiği tavsiyelerle hayatını değiştirmiştir. Freelance şirket danışmanlıklarıyla Stratejik İmaj & Stil Danışmanlığı, Yaşam ve Oyuncu Koçluğu’nda kariyerde karar kılan Fulya Öztürk Placing’in, Kanal 6, NTV, Dünya Gazetesi, Ciner Yayın Holding ve MPR İletişim Danışmanlığı’nı kapsayan medya deneyimi 17 yılı bulmaktadır. Kamera arkası işler, editörlük ve muhabirlik yaptı, ünlü bir yazarın ödüllü bir öyküsünden uyarlama bir kısa film çekti. İSTEK Özel Uluğbey Lisesi, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV Sinema ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Gösteri Sanatları Merkezi Tiyatro Oyunculuğu mezunudur. Çok iyi seviyede İngilizce, orta düzeyde Almanca, orta düzeyden az ve geliştirdiği Danca, Fransızca, İspanyolca ve İsveççe bilmektedir. Bir uluslararası festival ve yarışma filmi için İran asıllı İsveçli bir yönetmenin kısa filminde başrol ve Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde bir öğrenci kısa filminde rol almıştır. 1993’ten bu yana vokal olarak müzikle ilgilenmektedir. Lise orkestrasında geri vokalde Altın Mikrofon Liselerarası Müzik Yarışması’na katıldı; birkaç yıl sonra Mimar Sinan Şan Bölümü’nden en iyi dereceyle mezun bir isimden 2,5 ay şan dersleri alarak konservatuar çalışmalarına katıldı; arkadaşı Bora Çeliker ile demo kaydı bulunmaktadır. Halen özellikle jazz şarkılarını iyi söylemektedir;. Hobileri moda ve ürün tasarımı yapmak, şarkı söylemek, müzik dinlemek, kitap okumak, arkadaşlarıyla görüşmek, film izlemek, konserlere gitmek, resim yapmaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

COPY PASTE MODASI

2017 yılı moda dünyası açısından oldukça sıradandı. Birçok genç modacı tanıdık, onlarca defileyi izledik, TV’de  …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.