Anasayfa / KÖŞE YAZILARI / ŞAPKA GİYİN…

ŞAPKA GİYİN…

 Fulya Öztürk Placing

Stratejik İmaj ve Stil Danışmanı, Yaşam ve Oyuncu Koçu

http://www.facebook.com/fulyaozturkplacing

http://twitter.com/FOzturkPlacing

fulyaozturkplacing@gmail.com

 

ŞAPKA GİYİN

Şahsen delisiyim diyebilirim; söylemesi ayıp çok sayıda şapkam var. Aksesuarın yalnızca takı ve kemerden oluştuğunu algılayanlara hatırlatmak istiyorum. Şapka da bir aksesuardır. Şapka giyin. Hele ki moda şu anda buna imkan verirken faydalanın. Soğukta bere takmayın, bir de kışlık şapkaları deneyin. 20’ler, 70’ler ve 90’lar şapkaların modada en yoğun olduğu zamanlardı ve hepsi birden geri geldi.

Atatürk Şapka Devrimi’ni gerçekleştirdiğinde hedeflerinden ilki Türkiye Cumhuriyeti’nin modern bir ülke olarak kurulduğunu simgesel olarak yaymak ve radikal görüşlere giden her tür aksesuarı geride bırakmaktı. İkinci hedefi de tahminimce herkesin her ülkede olduğu gibi ilk bakışta görevleriyle birlikte kimin kim olduğunu anlayabilmesini sağlamaktı. Sadece kolluk güçlerinde şapka olması aklınıza geliyorsa yanılıyorsunuz. 1920’lerde hepimizin bildiği fötr şapka en çok gazeteci şapkası olarak bilinirdi. Baskı ve dizgi yapanların, hemşirelerin, çiftçilerin, toprak sahiplerinin kendilerine has şapkaları vardı ve iş bitiminde, günlük hayatta da bu şapkaları çıkarmadan hayatlarına devam etmekte bir sakınca görmezlerdi. Bir tek politikacılar şapka takmıyor bilindiler sanıyorum bu da kapalı mekanda, mecliste veya toplantılarda oluşlarından ve fotoğraflandıklarındandı.

Çekingenlikten olduğunu sanmıyorum günümüzde; bana kalırsa ihmalden şapka takılmıyor uzun zamandır. Hava soğuk ama kimse birşey takmıyor başına. Yaptırılmış saç bozulur, peruk düşer kaygıları olanlardan mısınız?

Çok gerekli olsa da takılmayan şapkalar da var. İnşaatlardan şantiyeye dönen İstanbul’da ne zaman bulunsam ve şöyle bir yürüsem sokaklarda, bir tek baretli insan göremiyorum. Baret pahalı mıdır ki? Mühendis olsun işçi olsun, birine ziyaretçi olsun, inşaat alanında bulunan herkesin baret takması gerekir. Hatta aslında üçer metrelik dört tahtayla çevrelenince güvenlik tedbiri alındığı düşünülen bina alanının önünden, bulunduğu o sokaklardan geçen herkesin bile baret takması gerekir!

Güvenlik deyince, motosikletliler niye kask takmazlar mesela? ”Bak ben böyle ölmüyorum kiii” mi yaparlar bize? Biz de ”Ay ne havalııı” mı deriz? Aslında kasktır motosikletliyi havalı yapan. Onların içinde kişiye özel ve tek üretilenler vardır. Dizayn ürünüdürler. Takmazlar. Arkalarına ikinci yolcu alan ama sadece kendi kask takalları da gördüm çok. Garip değil mi? Ya diğer köşeden dönünce dev bir kamyonla burun buruna gelseler, çarpmamak için motosikleti devirip kendilerini atsalar, kafataslarının hemen oracıkta dağılıp öleceklerini bilmezler mi yoksa?

 

Hakkında Fulya ÖZTÜRK PLACING

Fulya ÖZTÜRK PLACING
Yakın arkadaşlarından başlayarak onları aşkın kişinin cesaretle adım atamadığı ve tıkandığı alanlarda verdiği tavsiyelerle hayatını değiştirmiştir. Freelance şirket danışmanlıklarıyla Stratejik İmaj & Stil Danışmanlığı, Yaşam ve Oyuncu Koçluğu’nda kariyerde karar kılan Fulya Öztürk Placing’in, Kanal 6, NTV, Dünya Gazetesi, Ciner Yayın Holding ve MPR İletişim Danışmanlığı’nı kapsayan medya deneyimi 17 yılı bulmaktadır. Kamera arkası işler, editörlük ve muhabirlik yaptı, ünlü bir yazarın ödüllü bir öyküsünden uyarlama bir kısa film çekti. İSTEK Özel Uluğbey Lisesi, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV Sinema ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Gösteri Sanatları Merkezi Tiyatro Oyunculuğu mezunudur. Çok iyi seviyede İngilizce, orta düzeyde Almanca, orta düzeyden az ve geliştirdiği Danca, Fransızca, İspanyolca ve İsveççe bilmektedir. Bir uluslararası festival ve yarışma filmi için İran asıllı İsveçli bir yönetmenin kısa filminde başrol ve Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde bir öğrenci kısa filminde rol almıştır. 1993’ten bu yana vokal olarak müzikle ilgilenmektedir. Lise orkestrasında geri vokalde Altın Mikrofon Liselerarası Müzik Yarışması’na katıldı; birkaç yıl sonra Mimar Sinan Şan Bölümü’nden en iyi dereceyle mezun bir isimden 2,5 ay şan dersleri alarak konservatuar çalışmalarına katıldı; arkadaşı Bora Çeliker ile demo kaydı bulunmaktadır. Halen özellikle jazz şarkılarını iyi söylemektedir;. Hobileri moda ve ürün tasarımı yapmak, şarkı söylemek, müzik dinlemek, kitap okumak, arkadaşlarıyla görüşmek, film izlemek, konserlere gitmek, resim yapmaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

DİNLİYORLAR FARKINDA MISINIZ?

Çocuk gelişimindeki 0-7 yaşın önemini birçok yazımda değiniyorum. Bu yazımda etrafında çocuk olan tüm bireylerin …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir