Anasayfa / KÖŞE YAZILARI / LÜKS MÜ SAVURGANLIK MI?

LÜKS MÜ SAVURGANLIK MI?

 Fulya Öztürk Placing

Stratejik İmaj ve Stil Danışmanı, Yaşam ve Oyuncu Koçu

//www.facebook.com/fulyaozturkplacing

//twitter.com/FOzturkPlacing

fulyaozturkplacing@gmail.com

LÜKS MÜ SAVURGANLIK MI?

Herkesin bazı ‘oyuncak’lara ilgisi olabilir. Lüks otomobil, yat, kat, mücevher… Bir de bunları gerçekleştirmeye gücü de olabilir. Ama gerçekleştirmesi de toplumun konusu olabilir, hatta bazen olmalıdır da…

Çok kazanıyorsan tüm kazancını sadece ‘tüketim’e harcaman biraz haksızlık değil mi? Sözüm işadamlarına değil, aileden zengin olanlara ve yaptığı işe yüksek ücretler alan futbolculara, oyunculara… Tanrı’ya şükür kazancını dernek kurarak, yardım yaparak ya da iş kurup birçok insanı yanlarında işe alan ve insanları gelir sahibi yapan bazı ünlüler de var onları es geçmemek lazım…

Bana bu yazıyı yazdıranlar ise son birkaç haftadır harcamalarıyla göze batan ünlülerimiz. Futbolcu Arda Turan, Ferrari’siyle dolaşıyor. Hani otomobili bir alt segment olsa yolda mı kalır? Bunu yapan ilk futbolcu da değil zaten… Oyuncu Kenan İmirzalıoğlu geçtiğimiz günlerde Bozcaada’dan 1 milyon liralık taş ev aldı. Ev milyon liralık olmasaydı da ya da taş ev olmasaydı Bozcaada’da oturamaz mıydı? …Yine oyuncu Halit Ergenç

geçtiğimiz günlerde Akmerkez’de bir anda 10 bin Liraya ‘curved’ televizyon aldı. Televizyon curved lmayınca  izlenemiyor mu? …Peki bunlar onların ilk lüks harcamaları mı? Hayır. …Bu ünlüler lükse para harcayan ilk kişiler mi? Hayır.

 Peki neden gözüme battılar?

Bu günler ülkemizin çok zor günlerden geçtiği günler. Sürekli terör çatışmalarında şehit veriyoruz. Kaldı ki şehir merkezlerinde çok yakınlarımızda terör bombaları patlıyor. Ayrıca başka ülkelerde de patlıyor… Sınır komşularımızda savaştan değil savaşmaktan kaçan insanlar akın akın Türkiye ve Avrupa ülkelerine kaçıyor.

Dünyada sefalet içinde, yalnızca hayatta kalmak için mücadele eden 1,5 milyar insan var. …Bunları sayarken bile gözlerimin dolması elimde değilken ünlülerimiz nasıl gözlerini kırpmadan başka bir gezegendeymişçesine yaşamayı seçebiliyor?

Büyük ihtimalle onları bu kadar yakından takip eden basına ve onları benim gibi tenkit eden kişilere kızacaklar ama buna hakları da yok sanırım. Olay sadece biz görebildiğimiz zaman mı ayıp oluyor? Bir de bu ünlüleri geçmişten gelen konuşmaları ve kişilikleriyle de düşünüyorum da. Adalet, eşitlik, hak gibi kelimeler ve duruşlarıyla ünlü olan bu insanlar şu anda hiç de bunları yansıtmıyorlar.

Bir de dünyanın bu buhranlı döneminde ördek surat selfie’li hafif kızlara kızıyorsunuz dünyanın bu haline aldırmadan sosyal medyada ha bire profil fotoğraflarını değiştiriyorlar diye! Onlar de ne yapsın, örnek aldıkları ünlüler böyle olduktan sonra?

 

Hakkında burak

Avatar

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

COPY PASTE MODASI

2017 yılı moda dünyası açısından oldukça sıradandı. Birçok genç modacı tanıdık, onlarca defileyi izledik, TV’de  …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.