Anasayfa / KÖŞE YAZILARI / MODA MARKALARININ SIRRI

MODA MARKALARININ SIRRI

Fulya Öztürk Placing

Stratejik İmaj ve Stil Danışmanı, Yaşam ve Oyuncu Koçu

//www.facebook.com/fulyaozturkplacing

//twitter.com/FOzturkPlacing

fulyaozturkplacing@gmail.com

MODA MARKALARININ SIRRI

Neden moda olan şeyler tüm mağazalarda aşağı yukarı aynı biçimde tasarlanır da marka olmuş modaevlerinin mağazalarında daha alınası görünür? Neden çok pahalı da olsa giyince üstünüzde daha iyi durur? Bunların sırrı nedir?

Kumaş! Dünyanın en iyi terzisiyle en iyi dikimi dahi gerçekleştirseniz, kumaşı iyi olmayan bir kıyafet asla göz alıcı durmayacaktır. Zincir mağazalarda bazı tasarımları tekrarlayan şekillerde görüyoruz ve ucuza da mal ediyorlar. Bunun sebebi pamuklu ve jarse ağırlıklı çalışıyor olmaları. Ama iyi bir tayyör ya da takım elbise almak istediğinizde daha çok mağaza dolaşıyorsunuz ve eliniz cebinize hemen gitmese de aldığınız çok daha pahalı ve üzerinizde çok iyi duran bir takım oluyor değil mi? Keza gece elbiseleri ve davet kıyafetleri için de bilinçaltınız kumaşın iyisine yönleniyor.

Modacılar kumaşları direkt kumaş üreticilerinden, toptancılardan veya ‘kumaş menajerleri’nden alıyor. Daha önce de yazmıştım; bir yılın modası aslında iki yıl öncesinden belirlenip çalışmalara başlanıyor. İşte bu çalışmalar sırasında modacılar tasarımlarına uyan kumaşları ya araştırıyor ya da kendilerine gönderilen teklif örnekleri arasından seçiyor. Çok az sayıda modaevi isi kumaşlarını kendi üretiyor veya kendi istedikleri şekilde ürettiriyor. Bunların başında Marchesa ve Valentino’yu sayabiliriz.

Modacılar ayrıca ticaret ve tekstil fuarlarına davet ediliyorlar. Teknoloji geliştikçe üretilen kumaşların teknikleri, görünümleri de gelişiyor. Doğal olarak bu alanda bilgi sahibi olmak isteyenlerin başını yine modacılar çekiyor. Modacılar ayrıca bu fuarlarda ayakkabı, çanta ve takıyı içeren aksesuar grupları için malzeme türlerine de göz atma şansını yakalıyor. Bazen de tüm bu takibat işi, modaevinin üst düzey yöneticileri tarafından yapılıyor ve modacılara toplanan örnekler gösteriliyor.

Modaevleri toptan yaptıkları kumaş alışverişlerinde kumaşlardan artanlar olursa elden çıkarmıyor. Özellikle klasik tasarımlar kendilerine has bir dosyada tutuldukları için herhangi bir klasik tasarıma talep geldiğinde ne zaman olursa olsun o kumaş tutulduğu yerden çıkarılıp kişiye özel hazırlanabiliyor. Bazı modaevleri ise ne yazık ki koleksiyonlarını önce ABD, seçilmiş Avrupa ülkeleri ve Türkiye’ye sunduktan sonra elinde kalan ürünleri yeni ürünmüşçesine diğer Avrupa ülkeleri, Uzakdoğu ve Güney Amerika’ya gönderebiliyor. Açıkça söylemek gerekirse satılan ürünleri yerine yeniden koyup satılmayanlarla harmanlayarak bu ülkelere sonradan gönderiyorlar.

Hakkında Fulya ÖZTÜRK PLACING

Fulya ÖZTÜRK PLACING
Yakın arkadaşlarından başlayarak onları aşkın kişinin cesaretle adım atamadığı ve tıkandığı alanlarda verdiği tavsiyelerle hayatını değiştirmiştir. Freelance şirket danışmanlıklarıyla Stratejik İmaj & Stil Danışmanlığı, Yaşam ve Oyuncu Koçluğu’nda kariyerde karar kılan Fulya Öztürk Placing’in, Kanal 6, NTV, Dünya Gazetesi, Ciner Yayın Holding ve MPR İletişim Danışmanlığı’nı kapsayan medya deneyimi 17 yılı bulmaktadır. Kamera arkası işler, editörlük ve muhabirlik yaptı, ünlü bir yazarın ödüllü bir öyküsünden uyarlama bir kısa film çekti. İSTEK Özel Uluğbey Lisesi, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV Sinema ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Gösteri Sanatları Merkezi Tiyatro Oyunculuğu mezunudur. Çok iyi seviyede İngilizce, orta düzeyde Almanca, orta düzeyden az ve geliştirdiği Danca, Fransızca, İspanyolca ve İsveççe bilmektedir. Bir uluslararası festival ve yarışma filmi için İran asıllı İsveçli bir yönetmenin kısa filminde başrol ve Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde bir öğrenci kısa filminde rol almıştır. 1993’ten bu yana vokal olarak müzikle ilgilenmektedir. Lise orkestrasında geri vokalde Altın Mikrofon Liselerarası Müzik Yarışması’na katıldı; birkaç yıl sonra Mimar Sinan Şan Bölümü’nden en iyi dereceyle mezun bir isimden 2,5 ay şan dersleri alarak konservatuar çalışmalarına katıldı; arkadaşı Bora Çeliker ile demo kaydı bulunmaktadır. Halen özellikle jazz şarkılarını iyi söylemektedir;. Hobileri moda ve ürün tasarımı yapmak, şarkı söylemek, müzik dinlemek, kitap okumak, arkadaşlarıyla görüşmek, film izlemek, konserlere gitmek, resim yapmaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

COPY PASTE MODASI

2017 yılı moda dünyası açısından oldukça sıradandı. Birçok genç modacı tanıdık, onlarca defileyi izledik, TV’de  …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.