Anasayfa / KÖŞE YAZILARI / POLİTİKA MODASI VE SEÇMENİ ETKİLEMEK

POLİTİKA MODASI VE SEÇMENİ ETKİLEMEK

FULYA ÖZTÜRK PLACING

İmaj ve Stil Danışmanı, Yaşam ve Oyuncu Koçu

http://www.facebook.com/fulyaozturkplacing

http://twitter.com/FOzturkPlacing

fulyaozturkplacing@gmail.com

Dünyada ne kadar yayın varsa Kanada’da Libreal Parti’den başbakan seçilen Justin Trudeau‘yu ve Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras’ı yazıyor. ”Trudeau şunu yaptı”; ”gençlik fotoğrafı şöyleydi”; ”karısını topluluk içinde böyle öptü”… Politikasını yazan yok. Neden başbakan seçilmiş vaadleri neymiş detaya inen yok. Belki de merak eden bir gazeteci yok. Yeni Clinton çifti bulundu, artık tuvalete kadar takip edilirler…

Tsipras için de ”halkın adamı”, ”borçlarla boğuşuyor”, ”istifa etti”, ”gecesini gündüzüne katıyor”, ”aldığı kararlar yüzünden eşi boşanabilir” diye yazıyorlar… Peki Tsipras’ın kravatı nerede? Neden hep ceketsiz yaka baş açık dolaşıyor? Neden HDP’li Demirtaş da tıpatıp onun gibi giyinip dolaşıyor halk arasında?

Bir de Merkel var tabii. Çok seyahat ediyor. Neredeyse her gün bir kürsüde konuşma yapıyor. Sürekli toplantılarda protokol sıralarında ve kameralar önünde. ”Suriyeliler’i alacak”, ”Yunanistan’a yardım eli uzatacak”, ”Şansölye Avrupa Birliği için çıkış arayışında” yazılıyor… Peki kaç yayın onun hep aynı kesim ve hep üç düğmeli ceket giydiğinin farkında? Ceketlerinin sadece kumaşları ve renkleri değişiyor ama modelleri kim bilir belki de şansölye olalı beri aynı terziden aynı modelle çıkma.

Sanırım şimdi ne demek istediğimi anladınız. Bu politikacılar neden ülkelerinde bu kadar çok dinleniyor biliyor musunuz? Halkın beklentilerini karşıladıkları için. Kanada bir tv yıldızı, Yunanistan bir kurtarıcı, Almanya ise bir anne aradığı için.

Malumunuz haftaya seçim var Türkiye’de. Şimdi tüm anlattıklarım ışığında önce Türkiye’nin ne aradığını düşünün. Sonra da hangi liderin bu arayışa bir anahtar olacağını hesap edin.

Anımsatmadan geçemeyeceğim; bir zamanlar Türkiye’de, halen ABD’de olduğu gibi ateşli seçim kampanyaları olurdu. Broşürler, bayraklar dağıtılırdı. Bu zamanki gibi zayıf, sadece meydan konuşmaları ve müzikli minibüslerden ibaret değildi 80’lerin, 90’ların seçim kampanyaları. İmaj çalışmaları, Erol Atar’a çektirilen seçim fotoğrafları, seçimlik yeni takım elbiselerle cılız bir mikrofonla bile liderini duyabilen büyük kalabalıklar… Bir de sınırlı TV konuşmaları vardı ki dizilerden çok yüksek reyting alan. Sadelik ama mesaj dolu konuşmalar. Çocukluğumun Özal’ı altın çerçeveli gözlükleri ve altın kaplama dolmakalemiyle ekranda belirdiğinde herkes pür dikkat onu izlerdi. Rakip partilerin taraftarları bile onun dediklerine odaklanırdı. Çünkü o zamanlar ”dinleme” denen bir trend vardı; anlatma ve dinleme birbirini tamamlardı. Beklenti de o yöndeydi; dinleyen anlatana oy verirdi.

 

Hakkında Fulya ÖZTÜRK PLACING

Fulya ÖZTÜRK PLACING
Yakın arkadaşlarından başlayarak onları aşkın kişinin cesaretle adım atamadığı ve tıkandığı alanlarda verdiği tavsiyelerle hayatını değiştirmiştir. Freelance şirket danışmanlıklarıyla Stratejik İmaj & Stil Danışmanlığı, Yaşam ve Oyuncu Koçluğu’nda kariyerde karar kılan Fulya Öztürk Placing’in, Kanal 6, NTV, Dünya Gazetesi, Ciner Yayın Holding ve MPR İletişim Danışmanlığı’nı kapsayan medya deneyimi 17 yılı bulmaktadır. Kamera arkası işler, editörlük ve muhabirlik yaptı, ünlü bir yazarın ödüllü bir öyküsünden uyarlama bir kısa film çekti. İSTEK Özel Uluğbey Lisesi, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV Sinema ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Gösteri Sanatları Merkezi Tiyatro Oyunculuğu mezunudur. Çok iyi seviyede İngilizce, orta düzeyde Almanca, orta düzeyden az ve geliştirdiği Danca, Fransızca, İspanyolca ve İsveççe bilmektedir. Bir uluslararası festival ve yarışma filmi için İran asıllı İsveçli bir yönetmenin kısa filminde başrol ve Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde bir öğrenci kısa filminde rol almıştır. 1993’ten bu yana vokal olarak müzikle ilgilenmektedir. Lise orkestrasında geri vokalde Altın Mikrofon Liselerarası Müzik Yarışması’na katıldı; birkaç yıl sonra Mimar Sinan Şan Bölümü’nden en iyi dereceyle mezun bir isimden 2,5 ay şan dersleri alarak konservatuar çalışmalarına katıldı; arkadaşı Bora Çeliker ile demo kaydı bulunmaktadır. Halen özellikle jazz şarkılarını iyi söylemektedir;. Hobileri moda ve ürün tasarımı yapmak, şarkı söylemek, müzik dinlemek, kitap okumak, arkadaşlarıyla görüşmek, film izlemek, konserlere gitmek, resim yapmaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

DİNLİYORLAR FARKINDA MISINIZ?

Çocuk gelişimindeki 0-7 yaşın önemini birçok yazımda değiniyorum. Bu yazımda etrafında çocuk olan tüm bireylerin …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir