Anasayfa / KÖŞE YAZILARI / YUNAN ADALARI SEVDASI

YUNAN ADALARI SEVDASI

 Fulya Öztürk Placing

Stratejik İmaj ve Stil Danışmanı, Yaşam ve Oyuncu Koçu

//www.facebook.com/fulyaozturkplacing

//twitter.com/FOzturkPlacing

fulyaozturkplacing@gmail.com

YUNAN ADALARI SEVDASI

Bu yaz da böyle geçiyor; Mikonos’a mı gidilsin Patmos’a mı?

Ben de Ege sevdalısıyım ama Anadolu’daki kendi Ege insanımın sevdası her zaman Yunan kıyılarından ağır basmıştır. Kültür aynı kültür, mezeler aynı meze, sohbet ise Urla’da, Foça’da, Çeşme’de, Dalyan’da, Alaçatı’da, Kuşadası’nda, Datça’da, Assos’ta bambaşka… Rakı, uzodan çok çok önce bizim keşfimiz, dolma da aslinda bizim dolmamız! Hem bizim de adalarımız var Ege’de. Ne muhteşemdir Gökçeada, Bozcaada…Fotoğraf da Bozcaada’dan.

Herkes kaç yıldır Yunan halkının yaşadığı ekonomik bunalımı ve krize destek olmayı düşünüp Yunanistan’a daha çok gider oldu. Adalara vize olmaması ya da tur şirketleriyle gidilince vize sorulmaması başka bir etkendi. Varsın vizesi de olsun madem bir nevi yurtdışı seyahati? Ha bir de kriz indirimini fırsat bilenler var Yunanistan için.

Ama ciddi ciddi düşününce kriz benim ülkemde de var turizme baktığında. Yerli malı satın almayı, yerli olağanüstü güzellikteki doğal koyları dolaşmayı öğrenemedik gitti. Bir de kendi koylarımıza illa hazır tur aracıyla gideceğiz ki keşfederken yorulmak, haritaya bakıp kaybolmak olmasın. Halbuki spontan koy keşfi en eğlenceli şey bu hayatta.

İlla yabancıya akıtacağız gelirimizi. E ülkenin bir yarısını oluşturan tüketicilere tezgâh açan üreterek alıcı bekleyen ülke nüfusunun diğer yarısı güzel insanlar parasını yine bizden kazanamazsa ve aç uyursa kendi insanımıza ihanet etmiş olmaz mıyız?

Bir Rus uçağını bile hava sahamızı ihlal etti için ağız tadıyla düşüremedik. Neden? Antalya ayağa kalktı Rus turist gelmiyor diye. Antalya esnafı çok tembelsiniz! Rusya yerine, birleşerek bir pazarlama stratejisi yapıp dünyanın geri kalan 170 küsur ülkesine pazarlasanıza şehrinizi?

Hakkında Fulya ÖZTÜRK PLACING

Fulya ÖZTÜRK PLACING
Yakın arkadaşlarından başlayarak onları aşkın kişinin cesaretle adım atamadığı ve tıkandığı alanlarda verdiği tavsiyelerle hayatını değiştirmiştir. Freelance şirket danışmanlıklarıyla Stratejik İmaj & Stil Danışmanlığı, Yaşam ve Oyuncu Koçluğu’nda kariyerde karar kılan Fulya Öztürk Placing’in, Kanal 6, NTV, Dünya Gazetesi, Ciner Yayın Holding ve MPR İletişim Danışmanlığı’nı kapsayan medya deneyimi 17 yılı bulmaktadır. Kamera arkası işler, editörlük ve muhabirlik yaptı, ünlü bir yazarın ödüllü bir öyküsünden uyarlama bir kısa film çekti. İSTEK Özel Uluğbey Lisesi, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV Sinema ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Gösteri Sanatları Merkezi Tiyatro Oyunculuğu mezunudur. Çok iyi seviyede İngilizce, orta düzeyde Almanca, orta düzeyden az ve geliştirdiği Danca, Fransızca, İspanyolca ve İsveççe bilmektedir. Bir uluslararası festival ve yarışma filmi için İran asıllı İsveçli bir yönetmenin kısa filminde başrol ve Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde bir öğrenci kısa filminde rol almıştır. 1993’ten bu yana vokal olarak müzikle ilgilenmektedir. Lise orkestrasında geri vokalde Altın Mikrofon Liselerarası Müzik Yarışması’na katıldı; birkaç yıl sonra Mimar Sinan Şan Bölümü’nden en iyi dereceyle mezun bir isimden 2,5 ay şan dersleri alarak konservatuar çalışmalarına katıldı; arkadaşı Bora Çeliker ile demo kaydı bulunmaktadır. Halen özellikle jazz şarkılarını iyi söylemektedir;. Hobileri moda ve ürün tasarımı yapmak, şarkı söylemek, müzik dinlemek, kitap okumak, arkadaşlarıyla görüşmek, film izlemek, konserlere gitmek, resim yapmaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

COPY PASTE MODASI

2017 yılı moda dünyası açısından oldukça sıradandı. Birçok genç modacı tanıdık, onlarca defileyi izledik, TV’de  …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.