Anasayfa / KÖŞE YAZILARI / YUNAN ADALARI SEVDASI

YUNAN ADALARI SEVDASI

 Fulya Öztürk Placing

Stratejik İmaj ve Stil Danışmanı, Yaşam ve Oyuncu Koçu

//www.facebook.com/fulyaozturkplacing

//twitter.com/FOzturkPlacing

fulyaozturkplacing@gmail.com

YUNAN ADALARI SEVDASI

Bu yaz da böyle geçiyor; Mikonos’a mı gidilsin Patmos’a mı?

Ben de Ege sevdalısıyım ama Anadolu’daki kendi Ege insanımın sevdası her zaman Yunan kıyılarından ağır basmıştır. Kültür aynı kültür, mezeler aynı meze, sohbet ise Urla’da, Foça’da, Çeşme’de, Dalyan’da, Alaçatı’da, Kuşadası’nda, Datça’da, Assos’ta bambaşka… Rakı, uzodan çok çok önce bizim keşfimiz, dolma da aslinda bizim dolmamız! Hem bizim de adalarımız var Ege’de. Ne muhteşemdir Gökçeada, Bozcaada…Fotoğraf da Bozcaada’dan.

Herkes kaç yıldır Yunan halkının yaşadığı ekonomik bunalımı ve krize destek olmayı düşünüp Yunanistan’a daha çok gider oldu. Adalara vize olmaması ya da tur şirketleriyle gidilince vize sorulmaması başka bir etkendi. Varsın vizesi de olsun madem bir nevi yurtdışı seyahati? Ha bir de kriz indirimini fırsat bilenler var Yunanistan için.

Ama ciddi ciddi düşününce kriz benim ülkemde de var turizme baktığında. Yerli malı satın almayı, yerli olağanüstü güzellikteki doğal koyları dolaşmayı öğrenemedik gitti. Bir de kendi koylarımıza illa hazır tur aracıyla gideceğiz ki keşfederken yorulmak, haritaya bakıp kaybolmak olmasın. Halbuki spontan koy keşfi en eğlenceli şey bu hayatta.

İlla yabancıya akıtacağız gelirimizi. E ülkenin bir yarısını oluşturan tüketicilere tezgâh açan üreterek alıcı bekleyen ülke nüfusunun diğer yarısı güzel insanlar parasını yine bizden kazanamazsa ve aç uyursa kendi insanımıza ihanet etmiş olmaz mıyız?

Bir Rus uçağını bile hava sahamızı ihlal etti için ağız tadıyla düşüremedik. Neden? Antalya ayağa kalktı Rus turist gelmiyor diye. Antalya esnafı çok tembelsiniz! Rusya yerine, birleşerek bir pazarlama stratejisi yapıp dünyanın geri kalan 170 küsur ülkesine pazarlasanıza şehrinizi?

Hakkında burak

Avatar

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

COPY PASTE MODASI

2017 yılı moda dünyası açısından oldukça sıradandı. Birçok genç modacı tanıdık, onlarca defileyi izledik, TV’de  …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.