Anasayfa / KÖŞE YAZILARI / FULYA ÖZTÜRK PLACING’TEN ÇALIŞANLARA STİL ÖNERİLERİ

FULYA ÖZTÜRK PLACING’TEN ÇALIŞANLARA STİL ÖNERİLERİ

 Fulya Öztürk Placing

Stratejik İmaj ve Stil Danışmanı, Yaşam ve Oyuncu Koçu

//www.facebook.com/fulyaozturkplacing

//twitter.com/FOzturkPlacing

fulyaozturkplacing@gmail.com

ÇALIŞANLARA STİL TAMAMLAYICILARI

İş hayatı, özellikle Türkiye’de mesailerle birlikte uzun saatler çalışmayı, işyerinde 10-12 saat kalmayı gerektiren bir hale dönüştü. Ülkemizde neredeyse uyumadan uyumaya evini gören çalışanlar bulunuyor. Uzun saatler çalışanları ise yönetmen, sorumlu gibi emek kişileri ile direktör, CEO gibi üst düzey yöneticiler oluşturuyor. Cinsiyet ayrımı yapmaksızın böyle uzun saatler çalışan kişilere ilk tavsiyem uzun saatler ter ve koku yapmaması için naylon içermeyen kumaşlar seçmeleri ve iş streslerine bir de konforsuzluk eklenmemesi için dar kalıplarda dikilmemiş iş kıyafetleri tercih etmeleri.

Uzun saatler harcanan ofiste ihtiyaç duyacağınız malzemeler olacaktır. Eleştiren veya gülen kişilere kulak asmayınız; tedbir sizi stil anlamında her zaman bir adım öne götürür. Kendi iş yaşamımda da gözlemlediğim, malzeme ihtiyacı olan bir çalışanın diğer çalışanlara “Sende şu var mı?”, “…….si olan var mı?” şeklinde sora sora ofiste dolaşmaları hiç profesyonel görünmemiştir. Hatta açık ofis ortamında çok sesli bir şekilde anons yapan kişiler de hiç iyi karşılanmamıştır.

Stil Tamamlayıcıları Bulundurun;

Yedek kıyafetler: Dolabınızda veya çekmecenizde muhakkak yedek kıyafetler bulundurmalısınız. Ani toplantı kararı alındığında, üzerinizdeki kıyafet kirlendiğinde veya ateşli bir hastalık geçiriyorken terlediğinizde kıyafetinizi değiştirmek için seçeneğiniz olmalıdır. Ayrıca ofiste uzun saatler oturarak çalışacaksanız kadın çalışanlar yüksek topuklu ayakkabılarını çıkarıp babetlerle değiştirmeli; erkek çalışanlar ise kemerlerini çıkarmalıdır.

Temizlik malzemeleri: Dolabınızda veya çekmecenizde ilkyardım seti, makyaj temizleyici, leke çıkarıcı, aseton, ayakkabı süngeri, seyahat dikiş seti, ayna, saç fırçası, tırnak makası, diş macunu ve diş fırçası gibi zor durumlarınızda elinizin altında olması gereken malzemeler bulunmalıdır. Bu malzemelerle uygulamayı ofis ortamında değil tuvalet gibi yalnız olabileceğiniz bir yerde yapmalısınız.

Ek giyim ve aksesuarlar: Çok abartmamak kaydıyla ek ince çorap veya kısa çorap, klimaya karşı bir hırka, katlanabilir şemsiye, bir veya iki eşarp, bir veya iki makyaj malzemesi, bir veya iki takıyı da dolabınızda veya çekmecenizde bırakabilirsiniz. Neye ne zaman ihtiyaç duyacağınızı bilemezsiniz.

Kuru gıda: Şehir merkezinden uzak veya çevrede erken kapanan büfelerin olduğu ofislerde uzun saatler çalışırken acıkabilirsiniz; kan şekeriniz düşebilir. Her çalışan, birbirinin getirdiği yiyeceğe göz dikmeden, başkalarından isteyip yemeden kendi çekmecesinde kuru gıda bulundurmalıdır.

Stil Tamamlayıcılarının Korunması; Tüm bu ek malzemelerin izinsiz alınması, çalınması durumlarını göz önünde bulundurmalı, manevi olarak çok bağlı olmadığınız şeyleri bırakmalısınız. Kilit altında tutma seçeneklerinizi araştırabilirsiniz.

Stil Tamamlayıcılarının Bakımı;

Temizleme: Yedek kıyafetler ve fırçalar temizlenmeli veya temiz olanlarıyla değiştirilmelidir. Kuru gıdalardan dökülen kırıntılar da çekmece zemininden temizlenmelidir.

Modanın takibi: Her üç ayda bir (sezonluk) değişiklikler unutulmamalıdır.

Hakkında Fulya ÖZTÜRK PLACING

Fulya ÖZTÜRK PLACING
Yakın arkadaşlarından başlayarak onları aşkın kişinin cesaretle adım atamadığı ve tıkandığı alanlarda verdiği tavsiyelerle hayatını değiştirmiştir. Freelance şirket danışmanlıklarıyla Stratejik İmaj & Stil Danışmanlığı, Yaşam ve Oyuncu Koçluğu’nda kariyerde karar kılan Fulya Öztürk Placing’in, Kanal 6, NTV, Dünya Gazetesi, Ciner Yayın Holding ve MPR İletişim Danışmanlığı’nı kapsayan medya deneyimi 17 yılı bulmaktadır. Kamera arkası işler, editörlük ve muhabirlik yaptı, ünlü bir yazarın ödüllü bir öyküsünden uyarlama bir kısa film çekti. İSTEK Özel Uluğbey Lisesi, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV Sinema ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Gösteri Sanatları Merkezi Tiyatro Oyunculuğu mezunudur. Çok iyi seviyede İngilizce, orta düzeyde Almanca, orta düzeyden az ve geliştirdiği Danca, Fransızca, İspanyolca ve İsveççe bilmektedir. Bir uluslararası festival ve yarışma filmi için İran asıllı İsveçli bir yönetmenin kısa filminde başrol ve Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde bir öğrenci kısa filminde rol almıştır. 1993’ten bu yana vokal olarak müzikle ilgilenmektedir. Lise orkestrasında geri vokalde Altın Mikrofon Liselerarası Müzik Yarışması’na katıldı; birkaç yıl sonra Mimar Sinan Şan Bölümü’nden en iyi dereceyle mezun bir isimden 2,5 ay şan dersleri alarak konservatuar çalışmalarına katıldı; arkadaşı Bora Çeliker ile demo kaydı bulunmaktadır. Halen özellikle jazz şarkılarını iyi söylemektedir;. Hobileri moda ve ürün tasarımı yapmak, şarkı söylemek, müzik dinlemek, kitap okumak, arkadaşlarıyla görüşmek, film izlemek, konserlere gitmek, resim yapmaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

COPY PASTE MODASI

2017 yılı moda dünyası açısından oldukça sıradandı. Birçok genç modacı tanıdık, onlarca defileyi izledik, TV’de  …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.