Anasayfa / KÖŞE YAZILARI / HİPHOP STİLİ NEYE HİZMET EDİYOR?

HİPHOP STİLİ NEYE HİZMET EDİYOR?

 

 Fulya Öztürk Placing

Stratejik İmaj ve Stil Danışmanı, Yaşam ve Oyuncu Koçu

//www.facebook.com/fulyaozturkplacing

//twitter.com/FOzturkPlacing

fulyaozturkplacing@gmail.com

HİPHOP STİLİ NEYE HİZMET EDİYOR?

90larda rap stili ve giyimi çok yaygındı. Bir Ice-T vardı… Bir de “Ice ice babyVanilla Ice hani Madonna‘yla dedikodusu çıkan… McHammer vardı “Can’t touch this” şarkısıyla sempati toplayan…

Yine de öyle giyinip öyle dolaşan insanların tam olarak ne anlatmak istediklerini anlayamadık… Siyah hakları mı? Siyah ‘sokak çocukları’ mı? Siyah çeteler mi?

Sonra bir Eminem furyası başladı. Esprili sözleriyle şarkıları herkesi fethetti. Hele politikacıları ve hırslı insanları eleştirmesi çok beğenildi. Sonra Eminem kayboldu. Yeniden ortaya çıktığındaysa kalın altın zincirler takıyor, çete üyesi gibi davranıyordu.

Son iki senedir 90lar stili yeniden moda. Ve rap stili, hip hop stili adı altında çok çok daha güçlü bir şekilde geri geldi…

T-shirt kolları yine dirseklere kadar uzuyor. Pantolonlar neredeyse yere düşecek kadar yerlere sarkıyor. Kızlar yine yüksek atkuyrukları yapıp dar pantolonlarla kalça sallıyor. Ne var ki bu stili siyahlardan alan, yanlış bir ‘üniforma’ya çeviren farklı etnisiteden gruplar var artık…

Bu gruplar gece kulüplerinin olduğu büyük şehirlerde birkaç kişi birarada, çalıntı olup olmadığı bilinmeyen lüks arabalarla dolaşıyor. Üstlerinde hip hop kıyafetleri var. Şehrin güzel kızlarını tavlamaya çalışırken de  üstlerinde hip hop kıyafetleri var. Uyuşturucu çeteleri olarak yakalandıklarında da üstlerinde hip hop kıyafetleri var. Köşeleri tutarken, tarihi binaları vahşi graffitilerle mahvederken de üstlerinde hip hop kıyafetleri var.

Artık bu kıyafetlerin siyahları temsil ettiğini sanmıyorum. Hatta siyahlar da bu durumdan rahatsızlar; duyuyorum… Hani diyorum bu kıyafetleri giyenleri bir dans ettirsek ne kadar başarılı olurlardı?

Hakkında Fulya ÖZTÜRK PLACING

Fulya ÖZTÜRK PLACING
Yakın arkadaşlarından başlayarak onları aşkın kişinin cesaretle adım atamadığı ve tıkandığı alanlarda verdiği tavsiyelerle hayatını değiştirmiştir. Freelance şirket danışmanlıklarıyla Stratejik İmaj & Stil Danışmanlığı, Yaşam ve Oyuncu Koçluğu’nda kariyerde karar kılan Fulya Öztürk Placing’in, Kanal 6, NTV, Dünya Gazetesi, Ciner Yayın Holding ve MPR İletişim Danışmanlığı’nı kapsayan medya deneyimi 17 yılı bulmaktadır. Kamera arkası işler, editörlük ve muhabirlik yaptı, ünlü bir yazarın ödüllü bir öyküsünden uyarlama bir kısa film çekti. İSTEK Özel Uluğbey Lisesi, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV Sinema ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Gösteri Sanatları Merkezi Tiyatro Oyunculuğu mezunudur. Çok iyi seviyede İngilizce, orta düzeyde Almanca, orta düzeyden az ve geliştirdiği Danca, Fransızca, İspanyolca ve İsveççe bilmektedir. Bir uluslararası festival ve yarışma filmi için İran asıllı İsveçli bir yönetmenin kısa filminde başrol ve Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde bir öğrenci kısa filminde rol almıştır. 1993’ten bu yana vokal olarak müzikle ilgilenmektedir. Lise orkestrasında geri vokalde Altın Mikrofon Liselerarası Müzik Yarışması’na katıldı; birkaç yıl sonra Mimar Sinan Şan Bölümü’nden en iyi dereceyle mezun bir isimden 2,5 ay şan dersleri alarak konservatuar çalışmalarına katıldı; arkadaşı Bora Çeliker ile demo kaydı bulunmaktadır. Halen özellikle jazz şarkılarını iyi söylemektedir;. Hobileri moda ve ürün tasarımı yapmak, şarkı söylemek, müzik dinlemek, kitap okumak, arkadaşlarıyla görüşmek, film izlemek, konserlere gitmek, resim yapmaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

COPY PASTE MODASI

2017 yılı moda dünyası açısından oldukça sıradandı. Birçok genç modacı tanıdık, onlarca defileyi izledik, TV’de  …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.