Anasayfa / KÖŞE YAZILARI / ŞÖHRETİN GÖLGESİNDEN KORKAN MANKENLİK AJANSLARI

ŞÖHRETİN GÖLGESİNDEN KORKAN MANKENLİK AJANSLARI

 Fulya Öztürk Placing

Stratejik İmaj ve Stil Danışmanı, Yaşam ve Oyuncu Koçu

http://www.facebook.com/fulyaozturkplacing

http://twitter.com/FOzturkPlacing

fulyaozturkplacing@gmail.com

MANKENLİK AJANSLARI

Uzun zamandır bu konuda doluyum. Kendi lise yıllarımdan beri doluyum hem de. Lisede birkaç arkadaşım ve akrabalarım beni Cindy Crawford’a benzetirlerdi. Gurur duyardım güzel kadındı. Ama klasik bir felsefeyle tek sorduğum ”Neden o ve bir Türk model değil?” olurdu. Crawford kendi şansını kendi yaratmıştı gerçi, Elite Model Look Agency’ye kaydolarak. Ve Zeki Triko’nun da ona ilk büyük işini verdiği konuşulur. Zeki Başeskioğlu dahi bir Türk Cindy Crawford çıkabilir düşüncesiyle bir Cindy benzeri yarışması açmıştı ve katılamamıştım. Henüz lise sondaydım…

Cindy Crawford bize L’Oreal’in Elseve şampuanlarını tanıttı. Zaman geçtikçe onu bağlı bulunduğu ajans tarafından adeta markalaştırıldı. Neye dokunduysa da oldu… Kimse onun yaptıkları için ”Modellikten geldi bundan birşey olmaz” demedi; diyemedi. Ajansı hep arkasıdaydı. Bizde de bir yerli Cindy Crawford var gerçi, Tülin Şahin ve çok da severim kendisini; birlikte çalışma olanağımız da oldu iki ayrı işyerinde. Danimarka doğumludur, iyi insandır ve kendini donanımlandırmaya çabalamıştır. Hem de arkasında bir ajans olmadan.

Eğer boş vaktinde fotoğraf çekerken manken keşfeden fotoğrafçı hikayelerine inanıyorsanız yanılıyorsunuz. 80’lerden bu yana yurdışındaki ajansların ’ajan’ları vardır. Gerekirse sokak sokak dolaşıp fotoğraf çekerler. Eşsiz, değişik bir yüz ararlar. Ve de yüzde yüz estetiksiz. Doğallıktan gelen hatalar kabul görür ve beğenilir. Sonuçta kendini estetiğe boğan bir insan sizi kendine güven konusunda yarı yolda bırakır ve akıl sağlığından da şüphe edilir. Podyum gerekenden çok daha fazla güçlü bir temele ihtiyaçduyar. Özellikle de gece hayatı, kötü alışkanlıklar bu zayıflıklarla mankeni bitirir. Hem kişilik hem de görünüş olarak…

Türkiye’deki mankenlik ajanslarına bakalım şimdi. Çok azı marka bir manken yaratır; şöhretinin gölgesinde kalmaktan korkar. Gelen işleri geri çevirir; şöhretinin gölgesinde kalmaktan korkar. Hakettiği yüzdeden daha azını verir ve der şımarmasın; şöhretinin gölgesinde kalmaktan korkar. Bunları hazmedemeyecek kişiler neden mankenlik ajansı kurar? Neden iş ilişkilerini canımlı cicimli yürütmek ister? Neden eski mankenler işi bu kadar yakından bildiği ve deneyimli olduğu halde bir ajans kurmak istemez? Mesela geçen gün öğrendim İlgi Gövsa da marka danışmanlığı yapmaya başlamış. İletişimciler duyun… Mankenlikten gelen bazı isimleri de takdir etmeden geçmek istemiyorum; Demet Akalın, Selma Ergeç, Serenay Sarıkaya, Kıvanç Tatlıtuğ, Çağatay Ulusoy, Burak Özçivit… Bu isimler arkalarında bir ajans olmadan başarılı oldular. Ama keşke tüm mankenleri kollayan ajansları olsa.

Hakkında Fulya ÖZTÜRK PLACING

Fulya ÖZTÜRK PLACING
Yakın arkadaşlarından başlayarak onları aşkın kişinin cesaretle adım atamadığı ve tıkandığı alanlarda verdiği tavsiyelerle hayatını değiştirmiştir. Freelance şirket danışmanlıklarıyla Stratejik İmaj & Stil Danışmanlığı, Yaşam ve Oyuncu Koçluğu’nda kariyerde karar kılan Fulya Öztürk Placing’in, Kanal 6, NTV, Dünya Gazetesi, Ciner Yayın Holding ve MPR İletişim Danışmanlığı’nı kapsayan medya deneyimi 17 yılı bulmaktadır. Kamera arkası işler, editörlük ve muhabirlik yaptı, ünlü bir yazarın ödüllü bir öyküsünden uyarlama bir kısa film çekti. İSTEK Özel Uluğbey Lisesi, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV Sinema ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Gösteri Sanatları Merkezi Tiyatro Oyunculuğu mezunudur. Çok iyi seviyede İngilizce, orta düzeyde Almanca, orta düzeyden az ve geliştirdiği Danca, Fransızca, İspanyolca ve İsveççe bilmektedir. Bir uluslararası festival ve yarışma filmi için İran asıllı İsveçli bir yönetmenin kısa filminde başrol ve Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde bir öğrenci kısa filminde rol almıştır. 1993’ten bu yana vokal olarak müzikle ilgilenmektedir. Lise orkestrasında geri vokalde Altın Mikrofon Liselerarası Müzik Yarışması’na katıldı; birkaç yıl sonra Mimar Sinan Şan Bölümü’nden en iyi dereceyle mezun bir isimden 2,5 ay şan dersleri alarak konservatuar çalışmalarına katıldı; arkadaşı Bora Çeliker ile demo kaydı bulunmaktadır. Halen özellikle jazz şarkılarını iyi söylemektedir;. Hobileri moda ve ürün tasarımı yapmak, şarkı söylemek, müzik dinlemek, kitap okumak, arkadaşlarıyla görüşmek, film izlemek, konserlere gitmek, resim yapmaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

DİNLİYORLAR FARKINDA MISINIZ?

Çocuk gelişimindeki 0-7 yaşın önemini birçok yazımda değiniyorum. Bu yazımda etrafında çocuk olan tüm bireylerin …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir