Anasayfa / KÖŞE YAZILARI / TURİZMDE SAHTE PANİK VE SAHTE KÖŞE YAZARLARI

TURİZMDE SAHTE PANİK VE SAHTE KÖŞE YAZARLARI

 Fulya Öztürk Placing

Stratejik İmaj ve Stil Danışmanı, Yaşam ve Oyuncu Koçu

//www.facebook.com/fulyaozturkplacing

//twitter.com/FOzturkPlacing

fulyaozturkplacing@gmail.com

TURİZMDE SAHTE PANİK VE SAHTE KÖŞE YAZARLARI

Son politik ve askeri gelişmeleri hepiniz takip ediyorsunuz. Rusya uçaklarıyla hava sahamıza birkaç defa izinsiz girince uçakları vurmuştuk; Rusya da turistlerini geri çekti, meyve sebze alımını durdurdu. Şimdi de turizmde sahte bir panik havası yaşatılıyor! Oysa ki geçen yıl duymamış mıydık Angelina Jolie-Brad Pitt çifti Türkiye/İzmir/Foça’da yazlık ev satın almamış mıydı? Bu yıl tatil için gelecekler…

Bu çift binlerce kilometre öteden en güzel yeri seçebiliyor da başka yabancı turistler neden seçemesin? Ben turizm derneği başkanı olsam ilk silah tüccarlarından ve görgüsüz zenginlerden vazgeçerdim. Bir Rusya’ya mı bel bağladık sadece? Eğer öyleyse pazarlamanız, pazarlama iletişiminiz yanlış sayın şirketler.

Turizm pazarlamasını ne zaman sadece Rusya ve Almanya odaklı yapmaktan vazgeçeceksiniz? Dünyada 190 küsur ülke var biliyorsunuz değil mi? Eğer ki benim vatandaşım kalkıp Maldivler’e gidebiliyorsa Maldivler’den neden kalkıp gelemesinler? Tüm ülkenin gelmesine gerek yok; bir grup oradan bir grup buradan dolar taşar Türkiye. Ama bunu istemeyen aklınıza da şaşar Türkiye!

Bir kere şu “Blue Mosque Blue Mosque” (Sultanahmet Camii) tantanasını bırakalım turistler sadece camii için veya sadece Eminönü için gelmiyor. İstanbul’u Boğaz’ıyla bir bütün olarak, bir metropolitan olarak ne zaman anlatacak ve pazarlayacaksınız merak ediyorum. Bir de şu turistik dükkanlarda yanlış yanlış satılan Arap feslerini ne zaman kaldıracaksınız??

Turizmin sadece Ege ve Akdeniz kıyılarından ibaret olmadığını ne zaman hatırlayacaksınız? Turisti en çok çeken Bodrum’da bir şişe suyun 30 Lira’dan, bir hamburgerin 120 Lira’dan satılmasının ne zaman önüne geçeceksiniz? Bana ne silah tüccarları o parayı verebiliyorsa? Herkes silah tüccarı olmak zorunda mı?

Hiç köşe yazarı olmaması, hiç televizyon programı yapmaması gereken insanları ha bire Avrupa’nın en kenar köşe semtlerine gönderir; Türkiye vatandaşlarına ha bire Avrupa’yı gezmeyi pompalarsanız iç turizmi de böyle alaşağı edersiniz. Prag aşk şehri diyen bazıları daha Türkiye haritasını bilmiyor! Köşe yazarı olmalarını ise geçim zaten buram buram torpil kokuyor…

Hakkında Fulya ÖZTÜRK PLACING

Fulya ÖZTÜRK PLACING
Yakın arkadaşlarından başlayarak onları aşkın kişinin cesaretle adım atamadığı ve tıkandığı alanlarda verdiği tavsiyelerle hayatını değiştirmiştir. Freelance şirket danışmanlıklarıyla Stratejik İmaj & Stil Danışmanlığı, Yaşam ve Oyuncu Koçluğu’nda kariyerde karar kılan Fulya Öztürk Placing’in, Kanal 6, NTV, Dünya Gazetesi, Ciner Yayın Holding ve MPR İletişim Danışmanlığı’nı kapsayan medya deneyimi 17 yılı bulmaktadır. Kamera arkası işler, editörlük ve muhabirlik yaptı, ünlü bir yazarın ödüllü bir öyküsünden uyarlama bir kısa film çekti. İSTEK Özel Uluğbey Lisesi, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV Sinema ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Gösteri Sanatları Merkezi Tiyatro Oyunculuğu mezunudur. Çok iyi seviyede İngilizce, orta düzeyde Almanca, orta düzeyden az ve geliştirdiği Danca, Fransızca, İspanyolca ve İsveççe bilmektedir. Bir uluslararası festival ve yarışma filmi için İran asıllı İsveçli bir yönetmenin kısa filminde başrol ve Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde bir öğrenci kısa filminde rol almıştır. 1993’ten bu yana vokal olarak müzikle ilgilenmektedir. Lise orkestrasında geri vokalde Altın Mikrofon Liselerarası Müzik Yarışması’na katıldı; birkaç yıl sonra Mimar Sinan Şan Bölümü’nden en iyi dereceyle mezun bir isimden 2,5 ay şan dersleri alarak konservatuar çalışmalarına katıldı; arkadaşı Bora Çeliker ile demo kaydı bulunmaktadır. Halen özellikle jazz şarkılarını iyi söylemektedir;. Hobileri moda ve ürün tasarımı yapmak, şarkı söylemek, müzik dinlemek, kitap okumak, arkadaşlarıyla görüşmek, film izlemek, konserlere gitmek, resim yapmaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

COPY PASTE MODASI

2017 yılı moda dünyası açısından oldukça sıradandı. Birçok genç modacı tanıdık, onlarca defileyi izledik, TV’de  …

1 Yorum

  1. Avatar

    Güzel yazı, güzel düşünceler. Like!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.