Anasayfa / KÖŞE YAZILARI / BİR SEKS SEMBOLÜ OLARAK BARIŞ ARDUÇ

BİR SEKS SEMBOLÜ OLARAK BARIŞ ARDUÇ

Çok değil bir 15-20 yıl kadar önce seksi yıldız, seksi oyuncu ya da seksi manken gibi kavramlar denilince kimsenin aklına bir erkek gelmezdi. Seks- seksilik, erotizm gibi kavramlar kadınlar için kullanılırdı. Banu Alkan,  Müjde Ar, Ahu Tuğba erotizmle özdeşleşmiş isimlerdi.

Son yıllarda müzik endüstrisi ve tv dizileriyle birlikte erotizmin daha çok kullanılmaya başladı. Ancak seks- erotizm gibi kavramlar daha Amerikalı kadınlarla özdeşleşmişti. Türkiye’de ise öyle eskisi gibi seks bombası olarak adlandırılan bir kadın yıldız çıkmadı.

Kadının metalaştırılması 1980 sonrası  entellektüel tartışmaların önemli gündemlerinden biriydi. Güzel, seksi kadın gazete sattırır mantığıyla, her gazetenin arka sayfaları hatta sürmanşetleri bu tür fotoğraflarla donatılırdı. Tabii bu durum çok da eleştirilirdi.

 Türkiye gerçekten ilginç bir ülke. Son yıllarda seks sembolü bir kadın şöhret, yıldız çıkaramasa da bir erkek yıldız çıkardı.

Evet Barış Arduç’tan bahsediyoruz; Barış Arduç Türkiye’nin ilk erkek seks sembolü oldu. Aslında kendi halinde oyunculuk yapmaya çalışan son olarak da  Kiralık Aşk dizisinde başrol oynayan Arduç, ‘ Her genç kızın hayali Zetina dikiş makinesi’ şeklinde pazarlanmaya başladı. Fit bir vücuda sahip olan Arduç bugüne kadar hiçbir Türk erkek yıldızda olmadığı kadar arzulanan erkek olarak sunuluyor. İnternet siteleri onun çıplak fotolarını foto galeri yapıp manşetlere taşırken, gazeteler en seksi hallerini yayınlıyor. Arduç’un oynadığı dizide oyuncu sık sık soyunuyor kastlarını gösteriyor. Başrol oyuncusu kadın partneri ise Arduç’un taş gibi vücuduna bakarak, neredeyse ağzının suyu akacak kadar arzuları tavan yaptırılıyor. Bu arada ratingler ne oluyor siz düşünün.

Son olarak, Barış Arduç’un bir spor salonunda çektirdiği fotoğrafı sosyal medya hesabında paylaşması olay oldu. Arduç’un kaslı görüntüsü yaklaşık 60 binin üzerinde beğeni aldı.

Bu yazı bir Barış Arduç eleştirisi değildir. Sadece bir tespittir. Erotizm ve seks eskiden erkeklere satılırdı, günümüzde kadınlara satılıyor.  Sonuç; seks her zaman satar, meta değişir, her zaman kapitalizm kazanır.

Hakkında Modatava

Modatava

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

COPY PASTE MODASI

2017 yılı moda dünyası açısından oldukça sıradandı. Birçok genç modacı tanıdık, onlarca defileyi izledik, TV’de  …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.